Tarcza antyinflacyjna 2.0. Premier przedstawił założenia

Tarcza antyinflacyjna 2.0. Rząd, bez czekania na zgodę Komisji Europejskiej, obniża podatki na paliwa i wprowadza zerowy VAT na żywność, nawozy i gaz.
tarcza antyinflacyjna 2.0
Tarcza antyinflacyjna 2.0 to m.in. zerowy VAT na żywność czy 8-procentowy VAT na paliwa. AZN Business foto: KPRM

Tarcza antyinflacyjna 2.0 ma pohamować dalsze wzrosty inflacji. Premier Mateusz Morawiecki poinformował dziś o rozwiązania, które mają obowiązywać od 1 lutego. Zaliczyć do nich możemy m.in. zerowy VAT na żywność czy obniżkę podatku VAT na paliwa.

Wprowadzona jeszcze pod koniec zeszłego roku tarcza antyinflacyjna nie wystarczyła, aby wyhamować rosnącą od miesięcy inflację. Pierwsze obniżki cen paliw na stacjach widoczne były jeszcze w grudniu, jednak ostatnie dane GUS dotyczące inflacji były jeszcze wyższe, niż oczekiwano.

Kilka dni temu do kwestii ewentualnych działań rządu, które mogą wpłynąć na zmniejszenie cen m.in. paliw czy żywności, odniósł się premier Mateusz Morawiecki, który uznał, że w planach jest m.in. obniżenie VAT na paliwa. Wcześniej mówiono także o ewentualnym zerowym podatku VAT na żywność, a Polska złożyła w obu sprawach wnioski do Komisji Europejskiej. Dziś – bez oczekiwania na zgodę KE – rząd przyjął tarczę antyinflacyjną 2.0.

Tarcza antyinflacyjna 2.0 – obniżka VAT na paliwa i zerowy VAT na żywność

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej szef rządu przekonywał – po raz kolejny de facto – że największy wpływ na inflację mają ceny paliw, za którymi stoi przede wszystkim Rosja oraz sama Unia Europejska. Przypomnijmy, że zdaniem premiera wpływ UE na inflację ma “zła, nieodpowiedzialna polityka dotycząca zgód na emisję CO2″.

– Ponad połowa ceny prądu (blisko 60 proc.) jest wynikiem polityki klimatycznej Unii. Pierwsza tarcza antyinflacyjna zadziałała i obniżyła ceny paliw z ok. 6 zł do 5,7 zł/l. Tarcza ta ścięła szczyt o ok. 1-1,5 pp – mówił dziś premier Morawiecki.

– Dziś prezentujemy tarczę antyinflacyjną 2.0. Ta tarcza ma zadziałać na całe państwo i pomóc zostawić w portfelach Polaków jak najwięcej pieniędzy” – przekonywał premier.

Tarcza antyinflacyjna 2.0 obowiązywać ma od 1 lutego 2022 roku, a jej główne założenia to:

  • Obniżka podatku VAT na paliwa z 23 na 8 proc. Zdaniem Morawieckiego będzie to miało wpływ na cenę litra paliwa, ropy czy oleju napędowego na poziomie 60-70 groszy. “Taki będzie skutek, który budżet państwa polskiego bierze na siebie”
  • Obniżka podatku VAT na żywność do 0 proc. Dotyczyć to będzie jednak wyłącznie tych produktów, które aktualnie objęte są stawką 5-procentową. “W przypadku cen żywności my dwa lata temu przeprowadziliśmy zmianę w tzw. matrycy VAT i w dużej większości produkty żywnościowe mają stawkę VAT 5 proc. Wszystkie podstawowe, ale nie tylko. (…) A więc te produkty, które mają stawkę VAT 5 proc., wszystkie one bez wyjątku, ich stawka zostanie obniżona do 0 proc.”
  • Obniżka VAT na gaz do 0 proc.
  • Obniżka podatku na nawozy do 0 proc. Jak informował szef rządu, wpływ na ich cenę ma w znacznym stopniu rosnąca cena gazu. Morawiecki dodał jednocześnie, że zerowy VAT na nawozy przełoży się m.in. na obniżenie cen żywności.
  • Obniżka podatku VAT na prąd i ciepło do 5 proc.

Przedstawione dziś przez premiera rozwiązania w ramach tarczy antyinflacyjnej 2.0 mają ruszyć 1 lutego i potrwać 6 miesięcy. Kancelaria Premiera na Twitterze poinformowała, że łączne oszczędności dla Polaków sięgną 15 miliardów złotych.

Czytaj także: Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Kiedy banki ruszą z ofertami?

Poprzedni
dropshipping a prawo

Dropshipping a prawo. Obowiązki informacyjne sprzedawcy internetowego

Następny
dropshipping a prawa autorskie

Dropshipping a prawa autorskie

Sprawdź także
Total
0
Share