Kredyt samochodowy czy leasing? Jakie finansowanie dla firmy?

Kredyt samochodowy czy leasing
Kredyt samochodowy czy leasing dla firmy? Foto: Ross Helen via Canva.

Przedsiębiorcy rozważający zakup samochodów, maszyn czy innych pojazdów, które mają spełniać określone zadania w firmie, często zadają pytania, którą formę finansowania wybrać. Do wyboru zasadniczo są dwa rodzaje, a to, na który zdecyduje się przedsiębiorca zależeć może od kilku czynników.

Formy finansowania działalności

W Polsce jest wiele możliwości finansowania własnej firmy. Pod względem przeznaczenia środków, a także samych preferencji czy nawet formy prowadzonej działalności, mogą to być wkłady poniesione przez inwestorów np. poprzez sprzedaż udziałów czy akcji, pożyczki pozabankowe, dotacje i granty, kredyty bankowe oraz leasing.

W przypadku kredytów przedsiębiorcy mają całe spektrum różnych pożyczek, do których zaliczyć można m.in.:

  • kredyt obrotowy w rachunku bieżącym lub kredytowym,
  • kredyt inwestycyjny,
  • kredyt hipoteczny dla firm,
  • kredyt samochodowy dla firm,
  • kredyt konsolidacyjny dla firm,
  • kredyt pomostowy,
  • kredyt technologiczny,
  • kredyty przygotowane indywidualnie pod firmę.

Sprawdź także: Rodzaje kredytów firmowych

Jeśli celem przedsiębiorstwa jest zakup pojazdów lub maszyn banki są w stanie udzielić zarówno kredytu samochodowego, jak i inwestycyjnego, a także leasingu, po który sięga spora część przedsiębiorców. Kredyt samochodowy, o czym trzeba pamiętać, może być przeznaczony jednak nie tylko na auta, ale także inne środki transportu oraz maszyny, o czym poniżej.

Kredyt samochodowy dla firmy

Kredyt samochodowy dla firmy w praktyce nie różni się niczym od kredytu samochodowego, z jakim mamy do czynienia w przypadku finansowania pojazdów prywatnych. Banki bardzo chętnie udzielają kredytu samochodowego firmom z różnych branż. Trzeba jednak pamiętać, że dane przedsiębiorstwo musi spełniać określone warunki, do których na pewno zaliczyć można zdolność finansową. Ta obliczana jest naturalnie na podstawie rachunku zysków i strat lub innej dokumentacji finansowej przedsiębiorstwa.

Na co można otrzymać kredyt samochodowy dla firmy?

To, na jaki pojazd można otrzymać kredyt samochodowy dla firmy, zależy przede wszystkim od polityki banku. Niektóre z nich są w stanie sfinansować praktycznie każdy pojazd, na którym można ustanowić zastaw rejestrowy lub przewłaszczenie na zabezpieczenie. Inne mogą kręcić nosem, jeśli jest to np. samochód specjalnego przeznaczenia.

Większość banków w Polsce jest jednak w stanie udzielić kredytu samochodowego na:

  • samochody osobowe,
  • samochody ciężarowe,
  • skutery, motocykle, quady,
  • łodzie, jachty,
  • przyczepy kempingowe, kampery,
  • przyczepy uniwersalne,
  • autobusy,
  • przyczepy towarowe,
  • ciągniki siodłowe, naczepy towarowe,
  • ciągniki rolnicze,
  • koparki, ładowarki, spychacze.

Jak widać, jest to naprawdę duży zakres pojazdów i maszyn, które można sfinansować kredytem samochodowym. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że w zależności od pojazdu oraz samego banku, oferty mogą się różnić m.in. koniecznością wniesienia wkładu własnego lub ubezpieczenia, które trzeba będzie wykupić. Od samego pojazdu, a także jego przeznaczenia i zdolności kredytowej firmy zależeć będzie także oprocentowanie kredytu.

Leasing samochodu dla firmy

Alternatywą dla kredytu samochodowego dla firmy jest coraz popularniejszy leasing. Polega on na tym, że do spłaty ostatniej raty leasingowej i ewentualnego wykupu auta (lub innego przedmiotu leasingu), pojazd jest własnością banku. Leasingobiorca jedynie go użytkuje i nie ma do niego żadnych praw własności.

Praktycznie każda oferta leasingu samochodowego obarczona jest koniecznością wniesienia wkładu własnego, który przy nowych pojazdach zaczyna się już nawet od 1 procenta wartości pojazdu, do nawet 40 procent, gdy jest to pojazd specjalistyczny lub używany.

Ofert leasingu dla firm w Polsce jest naprawdę wiele i nie świadczą ich wyłącznie banki. W ostatnich latach na rynku tym przybyło naprawdę wiele instytucji, w których możliwe jest wzięcie leasingu dla firmy, a warunki nie są tak zaporowe, jak w przypadku kredytu samochodowego.

Jeśli celem finansowania jest samochód osobowy lub dostawczy bądź pojazd, który stosunkowo łatwo można sprzedać, babki i firmy leasingowe nie stawiają zbyt dużych wymagań. W przypadku leasingu operacyjnego nierzadko wystarczy jedynie prowadzenie firmy przez kilka miesięcy oraz wyłożenie kilku procent wartości auta, aby w firmie pojawił się nowy pojazd.

Co ważne, leasing samochodu dla firmy nie zmniejsza jej zdolności kredytowej, co pozwoli na naciągnięcie ewentualnych kredytów inwestycyjnych czy innego rodzaju finansowania bieżących potrzeb działalności lub np. inwestycji.

Kredyt samochodowy czy leasing dla firmy?

Niestety nie da się jednoznacznie ocenić, który rodzaj finansowania pojazdu powinien wybrać przedsiębiorca. Wiele zależy bowiem – o czym już wspomnieliśmy – od samego pojazdu, jego wieku, zdolności kredytowej przedsiębiorstwa, a także preferencji właściciela firmy.

Trzeba pamiętać, że leasing samochodu firmowego będzie kosztem działalności, co skutkuje zmniejszeniem obciążeń podatkowych, a ten czynnik bardzo często decyduje, o tym, na co zdecyduje się przedsiębiorca. Odpowiedź na pytanie kredyt samochodowy czy leasing pozostaje zatem wyłącznie do przedsiębiorcy i / lub do jego księgowości.

Poprzedni
estoński cit

Czym jest estoński CIT i kto może z niego skorzystać?

Następny
kredyt obrotowy dla firmy

Kredyt obrotowy dla firmy. Co trzeba wiedzieć?

Sprawdź także
Total
0
Share