Czym jest spirala zadłużenia i jak się z niej wydostać?

spirala zadłużenia
Foto: Andrea Piacquadio

Wyjście z pętli zadłużenia w czasach, gdy ceny większości produktów galopują w tempie, z jakim nie mieliśmy do czynienia od dekad, może być znacznie trudniejsze niż jeszcze kilka lat temu. Nie zmienia to jednak faktu, że trzymając się kilku prostych zasad, jesteśmy w stanie uporać się z długami nawet w ciągu kilkunastu miesięcy. Czym jest i jak wyjść ze spirali zadłużenia? Odpowiedź poniżej.

Czym jest spirala zadłużenia?

Spirala zadłużenia, zwana także pętlą zadłużenia, to sytuacja, w której osoba (ale także firma czy inny podmiot) zaciągają nowe zobowiązania tylko po to, aby spłacić poprzednie lub – co także często się zdarza – tylko ich część, np. jedną ratę.

Do pętli zadłużenia najczęściej dochodzi poprzez nieumiejętne zarządzanie długiem, a konkretniej lekkomyślnego zadłużania się, bez rzetelnej i sumiennej kalkulacji naszych możliwości finansowych. Nowa pralka, wakacje “na bogato”, szybka pożyczka na dowolny cel, nowy smartfon – to tylko kilka przykładów, które powodują, że po nie swoje pieniądze sięgamy bez analizy naszych realnych możliwości finansowych.

A to właśnie badanie zdolności powinno być pierwszym etapem, który podejmiemy, gdy tylko pomyślimy o zaciągnięciu nowego zobowiązania. To – z uwagi na naszą ludzką naturę – bywa ostatnio niestety coraz trudniejsze i chętnie korzystamy z szybkich pożyczek online czy kredytów dostępnych w ciągu kilku minut.

Coraz częściej prowadzi to do powstania dużej ilości zobowiązań, które po jakimś czasie przytłaczają nasz domowy budżet, co może być prostą drogą do wpadnięcia w pętle zadłużenia. Sytuacji, w której, aby spłacić jedno zobowiązanie, sięgniemy po kolejne.

Jak wyjść ze spirali zadłużenia?

Wyjście ze spirali zadłużenia wymaga konsekwencji, determinacji oraz planu, bez którego postanowienie o oddłużeniu będzie tylko pobożnym życzeniem. Spłata długów zaciągniętych w różnych instytucjach, bankach, firmach pożyczkowych może zająć kilka miesięcy, ale także kilka lat.

Sposobów na wyjście ze spirali zadłużenia jest kilka, jednak do najistotniejszych zaliczyć można przede wszystkim:

  • renegocjowanie warunków umowy oraz zawarcie ugód z wierzycielami;
  • konsolidację kredytów i pożyczek;
  • prolongatę kredytu (wydłużenie okresu spłaty i zmniejszenie wysokości raty);
  • rezygnację z płatnych usług dodatkowych w bankach;
  • rezygnację z subskrypcji i abonamentów;
  • włączenie oszczędności i nadpłata kredytów.

Pamiętajmy przy tym, że ostatnie dwa punkty mają szczególne znaczenie, a zaoszczędzone pieniądze powinniśmy przeznaczyć na nadpłatę kredytów i pożyczek, co pozwoli na szybsze wyjście z pętli zadłużenia, w którą wpadliśmy na własne życzenie.

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share