Czym jest spirala zadłużenia i jak się z niej wydostać?

spirala zadłużenia
Foto: Andrea Piacquadio

Wyjście z pętli zadłużenia w czasach, gdy ceny większości produktów galopują w tempie, z jakim nie mieliśmy do czynienia od dekad, może być znacznie trudniejsze niż jeszcze kilka lat temu. Nie zmienia to jednak faktu, że trzymając się kilku prostych zasad, jesteśmy w stanie uporać się z długami nawet w ciągu kilkunastu miesięcy. Czym jest i jak wyjść ze spirali zadłużenia? Odpowiedź poniżej.

Czym jest spirala zadłużenia?

Spirala zadłużenia, zwana także pętlą zadłużenia, to sytuacja, w której osoba (ale także firma czy inny podmiot) zaciągają nowe zobowiązania tylko po to, aby spłacić poprzednie lub – co także często się zdarza – tylko ich część, np. jedną ratę.

Do pętli zadłużenia najczęściej dochodzi poprzez nieumiejętne zarządzanie długiem, a konkretniej lekkomyślnego zadłużania się, bez rzetelnej i sumiennej kalkulacji naszych możliwości finansowych. Nowa pralka, wakacje “na bogato”, szybka pożyczka na dowolny cel, nowy smartfon – to tylko kilka przykładów, które powodują, że po nie swoje pieniądze sięgamy bez analizy naszych realnych możliwości finansowych.

A to właśnie badanie zdolności powinno być pierwszym etapem, który podejmiemy, gdy tylko pomyślimy o zaciągnięciu nowego zobowiązania. To – z uwagi na naszą ludzką naturę – bywa ostatnio niestety coraz trudniejsze i chętnie korzystamy z szybkich pożyczek online czy kredytów dostępnych w ciągu kilku minut.

Coraz częściej prowadzi to do powstania dużej ilości zobowiązań, które po jakimś czasie przytłaczają nasz domowy budżet, co może być prostą drogą do wpadnięcia w pętle zadłużenia. Sytuacji, w której, aby spłacić jedno zobowiązanie, sięgniemy po kolejne.

Jak wyjść ze spirali zadłużenia?

Wyjście ze spirali zadłużenia wymaga konsekwencji, determinacji oraz planu, bez którego postanowienie o oddłużeniu będzie tylko pobożnym życzeniem. Spłata długów zaciągniętych w różnych instytucjach, bankach, firmach pożyczkowych może zająć kilka miesięcy, ale także kilka lat.

Sposobów na wyjście ze spirali zadłużenia jest kilka, jednak do najistotniejszych zaliczyć można przede wszystkim:

  • renegocjowanie warunków umowy oraz zawarcie ugód z wierzycielami;
  • konsolidację kredytów i pożyczek;
  • prolongatę kredytu (wydłużenie okresu spłaty i zmniejszenie wysokości raty);
  • rezygnację z płatnych usług dodatkowych w bankach;
  • rezygnację z subskrypcji i abonamentów;
  • włączenie oszczędności i nadpłata kredytów.

Pamiętajmy przy tym, że ostatnie dwa punkty mają szczególne znaczenie, a zaoszczędzone pieniądze powinniśmy przeznaczyć na nadpłatę kredytów i pożyczek, co pozwoli na szybsze wyjście z pętli zadłużenia, w którą wpadliśmy na własne życzenie.

Poprzedni
velo bank

Velo Bank już na rynku. Instytucja właśnie rozpoczęła kampanię reklamową

Następny
Sprzedaż kredytów mieszkaniowych październik 2022

Hipoteki szorują po dnie. Najnowsze dane BIK dot. kredytów mieszkaniowych

Sprawdź także
Total
0
Share