Dodatek energetyczny. Ustawa opublikowana w Dzienniku. Kiedy wejdzie w życie?

dodatek energetyczny
Dodatek energetyczny. Ustawa opublikowana w Dzienniku Ustaw. Przepisy wchodzą w życie 20 września 2022 r. Foto: PublicDomainPictures/Pixabay

Już w najbliższy wtorek 20 września wejdą w życie przepisy dotyczące wsparcia adresowanego do indywidualnych odbiorców ciepła. Przyjmowanie wniosków o dopłaty do drewna, pelletu, gazu i oleju powinny ruszyć lada moment.

Dopłaty do ogrzewania. Ustawa podpisana. Kto otrzyma pomoc?

W sobotę 17 września prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą gospodarstwa domowe będą mogły otrzymać od 500 zł do 3000 zł dopłaty do źródeł ogrzewania. Zgodnie z jej założeniami, dopłatę do ogrzewania otrzyma każde gospodarstwo, którego głównym źródłem ogrzewania jest:

  • kocioł na pellet drzewny lub inny rodzaj biomasy (brykiet drzewny, słoma, ziarna zbóż)
  • kocioł, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, piec kaflowy zasilany drewnem kawałkowym;
  • kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG;
  • kocioł olejowy.

Wysokość jednorazowego wsparcia zależna jest od wykorzystywanego do ogrzewania surowca. W przypadku oleju kwota dodatku wynosi 2000 zł, gazu LPG kwota dopłaty to 500 zł. Gdy głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na pellet drzewny lub inny rodzaj biomasy, dodatek energetyczny wynosi 3000 zł. Jeśli gospodarstwo ogrzewane jest drewnem kawałkowym kwota dopłaty to 1000 zł.

Osoby wykorzystujące w celu ogrzania domostwa energię elektryczną, muszą wstrzymać się na zapowiedzianą przez premiera Mateusza Morawieckiego tarczę solidarnościową Zgodnie z obietnicą szefa rządu, gospodarstwa domowe otrzymają dopłatę wynoszącą 1000 zł.

Dodatek energetyczny. Ustawa wchodzi w życie 20 września

Ustawa dotycząca wsparcia odbiorców ciepła w Dzienniku Ustaw została opublikowana w poniedziałkowe popołudnie 19 września. Z racji tego, iż zawiera ona zapisy o wysokim interesie społecznym, wejdą one w życie już na następny dzień, czyli we wtorek 20 września 2022 roku.

Jak przekonywało kilka dni temu ministerstwo finansów, wnioski o dodatek energetyczny są już gotowe – resort opublikował wzorzec – co oznacza, że teoretycznie powinny być one na dniach dostępne w urzędach miast i gmin.

Czas na wypłatę dodatku energetycznego wynosi 30 dni od dnia poprawnie złożonego wniosku. W praktyce może on się jednak wydłużyć, co obrazują ostatnie doniesienia z kilku miejscowości w Polsce, które na wypłatę świadczeń nie otrzymały jeszcze funduszy.

Poprzedni
dopłata do prądu 2022

Rząd zapowiada kolejny dodatek. 1000 zł dopłaty do prądu

Następny
mieszkania dla uchodźców

Tanie mieszkania dla uchodźców z Ukrainy jeszcze w 2022 roku?

Sprawdź także
Total
0
Share