Tanie mieszkania dla uchodźców z Ukrainy jeszcze w 2022 roku?

mieszkania dla uchodźców
Tanie mieszkania dla uchodźców. Rząd chce, by pilotaż ruszył jeszcze w tym roku. Zdjęcie: Алекке Блажин/Pexels

Rząd Prawa i Sprawiedliwości planuje wdrożenie pilotażu programu tanich mieszkań dla uchodźców z Ukrainy jeszcze w tym roku. Skorzystać z nich mieliby także potrzebujący – matki samotnie wychowujące dzieci, repatrianci oraz niepełnosprawni.

Tanie mieszkania dla Ukraińców

O tanich mieszkaniach dla uchodźców z Ukrainy po raz pierwszy mówiono jeszcze przed wakacjami. Wtedy też w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej członkini Rady Ministrów, Agnieszka Ścigaj, poinformowała, że są plany stworzenia lokali komunalnych przeznaczonych właśnie na potrzeby uciekinierów wojennych.

Czytaj także: Inflacja wciąż w górę. Co z waloryzacją 500 plus?

Jak przekonywała, nadszedł czas, by osoby uciekające przed wojną “zaczęły się w miarę usamodzielniać”, a by było to możliwe, należy “pomóc im znaleźć pracę, a także mieszkanie w miarę tanie, na ich możliwości”. Minister podkreśliła przy tym, że większość uchodźców “zostało w dużych miastach i żyją w skupiskach”. To zaś – w ocenie Ścigaj – podowuje, że nie mają możliwości mieszkaniowych lub mieszkania te są bardzo drogie.

W ocenie minister wystarczy “lekko dostosować do możliwości zamieszkania” pozostające w rękach prywatnych pustostany. Jak dodała “każda gmina wie, że ma bardzo dużo takich pustostanów na swoim terenie”, a rolą samorządów ma być ich wyszukanie i rozmowa z właścicielami tych mieszkań. Rolą rządu ma być zaś pomoc w uzyskaniu środków na sfinansowanie inwestycji.

Pilotaż programu jeszcze w tym roku

We wtorkowej rozmowie na antenie Radia Wrocław posłanka zapytana kiedy program mógłby ruszyć, oznajmiła, że liczy na to, iż zostanie on wdrożony szybko, bo dotyczy wzbogacenia gospodarki komunalnej samorządów i poprawy ilościowej”. Pilotaż miałby zostać uruchomiony jeszcze w tym roku. Dodała jednak, że nie chodziłoby wyłącznie o uchodźców, ale także matki samotnie wychowujące dzieci, repatriantów oraz osoby niepełnosprawne.

„Mam nadzieję, że zostanie uruchomiony bardzo szybko, pilotażowo, bo on dotyczy głównie rzeczywiście wzbogacenia gospodarki komunalnej samorządów i poprawy ilościowej, ale nie będzie skierowany tylko i wyłącznie do uchodźców. Taki program będzie obejmował mieszkanie, pracę i edukację i będzie skierowany do wszystkich, którzy takiej sytuacji w nowym miejscu potrzebują, np. samotnych mam, osób niepełnosprawnych, repatriantów czy uchodźców z Ukrainy” – oświadczyła minister Ścigaj.

Poprzedni
dodatek energetyczny

Dodatek energetyczny. Ustawa opublikowana w Dzienniku. Kiedy wejdzie w życie?

Następny
Stopy procentowe w Szwecji

Szwecja mocno podnosi stopy procentowe. Inflacja najwyższa od 30 lat

Sprawdź także
Total
0
Share