W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny nieruchomości we wrześniu na rynku wtórnym spadły nawet o 2 procent. Długo wyczekiwana (przez kupujących) przecena powoli staje się faktem. Winne znaczne podwyżki stóp procentowych, które dobiły zdolność kredytową kupujących.
Ceny nieruchomości we wrześniu w dół
Na podstawie danych udostępnionych przez otodom.pl serwis Bankier dokonał analizy cen ofertowych na rynku wtórnym. Wynika z niej, że ceny nieruchomości we wrześniu 2022 r. spadły w zależności od regionu oraz powierzchni od 0,1 proc. do 2,5 proc.
Jak zauważa dziś Bankier, w przypadku najmniejszych metraży (do 38 mkw) po raz pierwszy od ponad dwóch lat ceny nieruchomości spadły powyżej 2 proc. Taka sytuacja miała miejsce w Szczecinie oraz Katowicach. Tam też sprzedający swoje oczekiwania cenowe obniżyli w stosunku do sierpnia br., odpowiednio o 2,5 proc. i 2,1 proc.
W Krakowie i Gdańsku ceny nieruchomości do 38 mkw spadły we wrześniu o 0,8 proc. W Łodzi o 0,6 proc., a w Warszawie o 0,4 proc. Wrześniowa przecena nieruchomości w Lublinie spowodowała spadek cen o 0,2 proc., jednak była już czwartą obniżką oczekiwań z rzędu.
Jeśli weźmiemy pod uwagę ceny nieruchomości o powierzchni od 38 do 60 mkw, największe obniżki cen w stosunku do sierpnia zanotowano w Szczecinie, gdzie średnia ofertowa spadła o 1,7 proc. w ujęciu miesięcznym. Dalej była Łódź, w której ceny ofertowe obniżono średnio o 1,3 proc. Na trzecim miejscu uplasował się Gdańsk ze spadkiem o 1,1 proc. W Katowicach spadek cen we wrześniu wyniósł 0,8 proc., w Warszawie o 0,7 proc., zaś w Lublinie o pół procenta.
We wrześniu sprzedający niechętnie obniżali ceny nieruchomości przekraczających 60 mkw. Z danych Otodom wynika bowiem, że spadki odnotowano wyłącznie w Szczecinie (-0,7 proc.) i Warszawie (-0,5 proc.) W pozostałych analizowanych miejscowościach lekkie wzrosty. W Lublinie ceny bez zmian.
Załamanie w sprzedaży kredytów hipotecznych
Październik 2022 r. był pierwszym miesiącem (prócz sierpnia, kiedy to posiedzenie było niedecyzyjne), w którym Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na niezmienianie wysokości stóp procentowych w Polsce. Do września włącznie RPP podnosiła bowiem stopy cyklicznie od października zeszłego roku, co spowodowało spadek zdolności kredytowej o ponad 50 proc.
Jak podawało w sierpniu Biuro Informacji Kredytowej, ilościowa sprzedaż kredytów hipotecznych w sierpniu 2022 roku spadła o blisko 70 procent. Co istotne, nie był to pierwszy a kolejny już z rzędu miesiąc, kiedy to zainteresowanie kredytami hipotecznymi dosłownie pikowało.
Przez ograniczenie dostępu do kredytów hipotecznych na rynku nieruchomości zapanowała stagnacja, która powoduje, że deweloperzy coraz bardziej rozpaczliwie poszukują argumentów, które pozwolą przekonać KNF do zmiany rekomendacji dotyczącej bufora wynoszącego aktualnie 5 proc. powyżej wartości wskaźnika WIBOR. Ten ostatni dobija dziś do poziomu najwyższego od ponad 20 lat i wynosi aktualnie 7,62 proc. (WIBOR 6M).