Hipoteki szorują po dnie. Najnowsze dane BIK dot. kredytów mieszkaniowych

Sprzedaż kredytów mieszkaniowych październik 2022
Sprzedaż kredytów mieszkaniowych październik 2022. Fatalne dane BIK. Foto: Pexels

Z najnowszego raportu Biura Informacji Kredytowej wynika, że sprzedaż kredytów mieszkaniowych w październiku bieżącego roku w ujęciu ilościowym była niższa aż o 73,2 procent w stosunku do października 2021. W ujęciu wartościowym spadek ten sięgnął 74,5 proc.

Sprzedaż kredytów mieszkaniowych październik 2022. Najnowsze dane BIK

Comiesięczny raport Biura Informacji Kredytowej nie pozostawia złudzeń. Rynek hipotek szoruje po dnie i nic nie wskazuje na to, by w najbliższych miesiącach sytuacja miała ulec zmianie. Spadki widoczne są już od wielu miesięcy, ale ostatni kwartał to już w zasadzie apogeum beznadziei w bankach.

Jak informuje dziś BIK, w październiku br. w porównaniu z październikiem 2021 r., na rynku kredytów mieszkaniowych wystąpił ogromny spadek liczby (-73,2%) i wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych (-74,5%). Średnia wartość udzielonego kredytu mieszkaniowego wyniosła 323,47 tys. zł i była niższa w ujęciu rocznym o -4,6%.

Łączna ilość udzielonych kredytów mieszkaniowych w październiku br. wyniosła zaledwie 6,7 szt., co przekłada się na sumaryczną wartość 2,183 mld zł. Wynik ten jest jednym z najgorszych od ponad 12 lat, a więc stycznia 2010 roku.

“Mamy więc kontynuację „katastrofy” na rynku kredytów mieszkaniowych. Rynek pozbawiony sterydów w postaci ultra niskich stóp procentowych i możliwości wydłużania okresu kredytowania powyżej 25 lat (wymóg do liczenia zdolności kredytowej), dalej spada w przepaść, a dno jeszcze przed nami: – komentuje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

W ocenie ekonomisty sytuacja szybko nie ulegnie poprawie, a dalszy spadek popytu na kredyty mieszkaniowe jest mocno prawdopodobnym scenariuszem z uwagi wciąż wysokie ceny nieruchomości oraz brak zdolności kredytowej Polaków, która – z uwagi na hamujący wzrost wynagrodzeń – może w najbliższym czasie stopnieć jeszcze bardziej.

Jak podsumowuje ekonomista, “wartość akcji kredytowej z pierwszych dziesięciu miesięcy 2022 r. na poziomie 41,36 mld zł powoduje, że w całym 2022 r. wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych powinna wynieść około 46 mld zł, co oznacza 48% spadek w stosunku do zeszłego roku”.

Poprzedni
spirala zadłużenia

Czym jest spirala zadłużenia i jak się z niej wydostać?

Następny
sprzedaż kredytów październik 2022

Coraz mocniej odwracamy się od banków. Sprzedaż kredytów spada kolejny miesiąc z rzędu

Sprawdź także
Total
0
Share