PKO BP startuje z kredytem mieszkaniowym bez wkładu własnego

Kredyt bez wkładu własnego PKO BP
Kredyt bez wkładu własnego od dziś dostępny także w PKO BP. Zdjęcie: PKO BP.

Największy polski bank poinformował właśnie o wprowadzeniu do swojej oferty kredytów mieszkaniowych bez wkładu własnego. To kolejna instytucja, która zdecydowała się na współpracę z BGK w ciągu ostatnich 3 miesięcy.

Kredyt bez wkładu własnego PKO BP

PKO Bank Polski od dziś, tj. od 1 września 2022 r. rozpoczyna przyjmowanie wniosków o kredyt mieszkaniowy z gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego. Jest to wynikiem zawartej w czerwcu umowy, na mocy której bank może udzielać kredytów hipotecznych ze zniesieniem wymaganego przez KNF wkładu własnego, za który poręczy BGK.

Przypomnijmy w tym miejscu, że aktualna wysokość minimalnej wpłaty własnej wynosi 20 procent wartości finansowanej nieruchomości lub 10 proc., o ile kredytobiorca wykupi dodatkowe ubezpieczenie. Jak przekonywał Mateusz Morawiecki, gwarancje BGK mają ułatwić dostęp do finansowania nieruchomości mieszkaniowych.

Proces wnioskowania o kredyt bez wkładu własnego w PKO BP ma być maksymalnie uproszczony, a wszystkie procedury z tym związane odbywać się będą w placówce banku.

„W trosce o komfort obsługi klientów cały proces starania się o finansowanie inwestycji – od momentu złożenia wniosku o kredyt aż do podpisania umowy – jest uproszczony. Dlatego wszystkie formalności związane ze skorzystaniem z gwarancji BGK zostają dopełnione w oddziale banku podczas składania wniosku o kredyt mieszkaniowy. Nie ma konieczności podpisywania dodatkowych dokumentów odrębnie w Banku Gospodarstwa Krajowego” – napisał dziś PKO BP w opublikowanym komunikacie.

Mieszkanie bez wkładu własnego – zainteresowania brak

Program “mieszkanie bez wkładu władnego” czy też zamiennie “kredyt bez wkładu własnego” miał ułatwić Polakom dostęp do finansowania inwestycji mieszkaniowych. Aktualnie nie cieszy się nawet minimalnym zainteresowaniem, co jest wynikiem przede wszystkim znacznych podwyżek stóp procentowych i tym samym ogromnym spadkiem zdolności kredytowej. Ta – jak przekonywali wielokrotnie bankowcy – spadła nierzadko nawet o połowę.

Kolejne negatywne czynniki, które zniechęcają Polaków do starania się o kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego to także ograniczona ustawowo kwota metra kwadratowego mieszkania oraz maksymalna wysokość gwarancji, która wynosi 100 tys. zł. Po kilku latach znacznych wzrostów cen nieruchomości warunki określone w ustawie oraz ograniczona zdolność kredytowa Polaków skutecznie ograniczają dostępność rozwiązania Zjednoczonej Prawicy.

Na dzień publikacji artykułu kredyt bez wkładu własnego wprowadziły lub zapowiedziały wprowadzenie takie banki jak: Alior Bank, Santander Bank Polska, Pekao SA, Bank BPS, PKO BP oraz Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie.

Poprzedni
wakacje kredytowe statystyki

Dane BIK: Blisko połowa uprawnionych Polaków skorzystała z wakacji kredytowych

Następny
Czy będzie waloryzacja 500 plus

Inflacja wciąż w górę. Co z waloryzacją 500 plus?

Sprawdź także
Total
0
Share