Dane BIK: Blisko połowa uprawnionych Polaków skorzystała z wakacji kredytowych

wakacje kredytowe statystyki
Tylko w ciągu miesiąca z wakacji kredytowych skorzystało blisko 45 proc. uprawnionych. Zdjęcie: Ivanko_Brnjakovic via Canva.

Tylko na przestrzeni miesiąca banki i SKOK-i zaraportowały 876 tysięcy wniosków o wakacje kredytowe – wynika z opublikowanych dziś przez Biuro Informacji Kredytowej danych. To prawie połowa posiadaczy kredytów hipotecznych w Polsce. Co ciekawe, zwykle są to osoby, które nie mają problemów ze spłatą.

Polacy ruszyli po wakacje kredytowe

Zgodnie z opublikowanymi dziś przez BIK danymi, zaledwie w ciągu miesiąca od wejścia w życie ustawy o pomocy kredytobiorcom, sektor bankowy zaraportował 876 tys. rachunków kredytowych, objętych wakacjami kredytowymi. Jak wskazano, dotyczy to łącznie 44,5 proc. wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych i stanowi około 58 procent łącznej ich wartości, czyli blisko 228 mld zł.

Dość istotny jest tutaj jednak fakt, że – zgodnie z informacjami przekazanymi przez BIK – z wakacji kredytowych korzystają najczęściej osoby, które nie mają problemów ze spłatą, a ich scoring (punktacja BIK) przewyższa 80 pkt. Można zatem przypuszczać, że większość z tych kredytów zostanie nadpłacona, co jest dużym wyzwaniem dla sektora bankowego nie tylko z uwagi na zmniejszenie zysku w przyszłości, ale brak wpływów w okresie objętych zwolnieniem z płatności rat.

Czy wakacje kredytowe są widoczne w BIK?

Możliwość złożenia wniosku o wakacje kredytowe nawet 4-rotnie w 2022 i tyle samo w roku przyszłym wynika z ustawy o pomocy kredytobiorcom, która weszła w życie w ostatnich dniach lipca br. Rozwiązanie to ma chronić posiadaczy kredytów mieszkaniowych przed negatywnymi konsekwencjami znacznych podwyżek stóp procentowych. Jak to się jednak przekłada na historię kredytową? Czy wakacje kredytowe są widoczne w BIK?

Okazuje się, że – i o czym przekonywał podczas jednego z wystąpień prezydent Andrzej Duda – odłożenie rat na późniejszy okres nie ma żadnych konsekwencji dla kredytobiorców i jest całkowicie neutralne pod względem punktacji BIK. Potwierdziła to dziś także sama instytucja, która podkreśla, że dane te są widoczne w bazie, jednak nie mają żadnego wpływu na historię kredytową osób korzystających z ustawowego rozwiązania.

Poprawność danych można sprawdzić w Biurze Informacji Gospodarczej całkowicie bezpłatnie w dniach 1-7 września 2022 r., co jest wynikiem akcji promocyjnej instytucji „Wakacje kredytowe z Raportem BIK”.

Poprzedni
wypalenie zawodowe objawy

Polacy masowo wypalają się zawodowo. Pracujemy za długo

Następny
Kredyt bez wkładu własnego PKO BP

PKO BP startuje z kredytem mieszkaniowym bez wkładu własnego

Sprawdź także
Total
0
Share