Dziesiąta z rzędu podwyżka stóp procentowych okazała się mniejsza, niż zakładał rynek. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się bowiem na podniesienie stóp “jedynie” o 50 pb.
Stopy procentowe lipiec 2022 – RPP zaskoczyła
Informacja o decyzji RPP pojawiła się dziś między godziną 15 a 16, czyli nieco wcześniej, niż w ostatnich miesiącach. Jak poinformowano, stopy procentowe w lipcu br., wzrosną o kolejne 50 punktów bazowych, co oznacza, że referencyjna (główna) stopa procentowa od jutra będzie wynosić 6,5 proc.
Mimo że dzisiejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej jest nieco bardziej wstrzemięźliwa, to dla kredytobiorców i tak oznacza to kolejny wzrost rat. Te w ostatnim czasie – zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych – rosły w tempie, którego dotąd w Polsce nie notowaliśmy.
Obawy przed recesją zakończą cykl we wrześniu?
Mimo że liczni ekonomiści szacowali, iż dzisiejsze posiedzenie RPP zaowocuje podwyżką stóp procentowych właśnie o 50 pb., to niektórzy analitycy byli zdania, że Rada zdecyduje się na mocniejszy ruch i przerwanie cyklu wzrostów przynajmniej na kilka miesięcy.
Tak obstawiali choćby analitycy mBank Research, którzy kilka dni temu uznali, że sytuacja makroekonomiczna w Polsce, jak i na świecie wywiera presję na członków Rady, a podwyżka stóp powinna wynieść 100 pb. Przemawiać za tym miał choćby argument o konieczności umacniania złotego, który w ostatnim czasie mocno traci względem wiodących walut.
Analitycy dodali przy tym, że zdecydowany ruch Rady przerwałby spekulacje o “funkcji celu RPP” i pozwoliłby na przerwanie trwającego od października 2021 cyklu podwyżek.
Na zakończenie cyklu podwyżek, a przynajmniej strach członków Rady przed mocniejszymi wzrostami, wpływać mogą obawy przed zbliżającą się globalną recesją, której wg. głównej ekonomistki Banku Światowego Carmen Reinhart – przynajmniej w krajach mocno rozwiniętych – nie da się uniknąć.
W ocenie analityków PKO BP stopy procentowe w 2022 roku osiągną pułap 7 proc., a to by oznaczało, że kolejne posiedzenie decyzyjne Rady (we wrześniu) poskutkuje kolejną 50-punktową podwyżką i na tym wzrosty się zakończą.
„Rada będzie jeszcze chciała reagować na wzrost bieżącej inflacji, aby zakotwiczać oczekiwania inflacyjne. Dlatego przewidujemy wzrost stóp NBP o 100pb w 3q22 (stopa referencyjna do 7,00 proc.), w dwóch ruchach po 50pb w lipcu i wrześniu” – napisali kilka dni temu analitycy PKO Banku Polskiego.