Szwecja mocno podnosi stopy procentowe. Inflacja najwyższa od 30 lat

Stopy procentowe w Szwecji
Stopy procentowe w Szwecji mocno w górę. Zdjęcie: hl56/Pixabay

Szwedzki bank centralny zaskoczył dziś ekonomistów i mocno podniósł stopy procentowe, co jest wynikiem najwyższej od 1991 roku inflacji.

Stopy procentowe w Szwecji mocno w górę

Odpowiednik rodzimego NBP, Riksbank podniósł dziś stopy procentowe o 100 punktów bazowych (1 proc.), co wywindowało główną stopę do poziomu 1,75 proc. Za argument podano utrzymującą się inflację, która jest aktualnie najwyższa od 1991 roku i znacznie przebija cel inflacyjny banku centralnego.

“Inflacja jest zbyt wysoka. Podważa siłę nabywczą gospodarstw domowych i utrudnia zarówno firmom, jak i gospodarstwom domowym planowanie swoich finansów. Polityka pieniężna wymaga teraz dalszego zaostrzenia, aby sprowadzić inflację z powrotem do celu” – czytamy w dzisiejszym komunikacie banku centralnego Szwecji.

Riksbank dodaje jednocześnie, że nie jest to ostatnia podwyżka stóp procentowych w tym roku. W listopadzie wzrosną one o kolejne 50 punktów bazowych (+0,5 proc.). W lutym 2021 roku bank centralny planuje zaś podwyżkę o 0,25 procent, co wywindowałoby główną stopę procentową do łącznego poziomu 2,5 proc.

W sierpniu wzrost cen w Szwecji sięgnął 9 proc., co stanowi o najwyższej inflacji od 1991 roku. Cel inflacyjny banku centralnego Szwecji został wyznaczony zaś w latach 90-tych i wynosi 2% (+/- 1 proc.).

Poprzedni
mieszkania dla uchodźców

Tanie mieszkania dla uchodźców z Ukrainy jeszcze w 2022 roku?

Następny
uokik stawia zarzuty olc

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stawia zarzuty OLX

Sprawdź także
Total
0
Share