Banki krwawią. Wakacje kredytowe odbijają się na całym sektorze

zysk sektora bankowego 2022
Zysk sektora bankowego 2022 (styczeń-lipiec) mocno w dół.

Zysk sektora bankowego w okresie od stycznia do lipca 2022 spadł o ponad jedną trzecią względem roku ubiegłego. Tylko w lipcu strata netto wyniosła 2,79 mld zł. Rosną koszty operacyjne i presja na redukcję oraz podwyżki opłat.

Zysk sektora bankowego styczeń-lipiec 2022

Zysk netto sektora bankowego w okresie od stycznia do lipca bieżącego roku wyniósł łącznie 4,9 mld zł., co oznacza spadek o 36,3 proc. względem tego samego okresu roku ubiegłego – poinformowała dziś Komisja Nadzoru Finansowego.

Przychody operacyjne netto w siedmiu pierwszych miesiącach tego roku wyniosły łącznie 54,2 mld zł, co daje wzrost o 35 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. O 33 proc. wzrosły jednocześnie koszty operacyjne, które wyniosły łącznie 27,45 mld zł.

Całkowite przychody operacyjne netto w okresie pierwszych siedmiu miesięcy 2022 roku wyniosły 54,2 mld zł, co oznacza wzrost o 35 proc. rok do roku.

Marża odsetkowa netto w ujęciu miesięcznym wyniosła 2,68 proc. w porównaniu do 2,66 w czerwcu 2022 r., co oznacza wzrost o 0,02 proc. w ujęciu miesięcznym. Względem lipca 2021 (2,03 proc.) marża odsetkowa netto wzrosła o 0,65 proc., co jest wynikiem zacieśniania polityki monetarnej przez Narodowy Bank Polski.

Jak poinformował dziś KNF, na koniec lipca 2022 r. aż 9 banków komercyjnych wykazało stratę w łącznej wysokości 2,3 mld zł, jednak łączny ich udział w aktywach sektora wynosi niecałe 8,5 proc.

Udział banków ze stratą na koniec lipca br. wynosił odpowiednio:

  • 11,8 proc. portfela należności od sektora niefinansowego w bankach komercyjnych i spółdzielczych;
  • 6,4 proc. portfela depozytów sektora niefinansowego w bankach komercyjnych i spółdzielczych.

Lipiec z ogromną stratą

Jak poinformowała dziś Komisja Nadzoru Finansowego, największe straty sektor bankowy w Polsce zanotował w lipcu tego roku, co jest wynikiem wdrożonych przez rząd wakacji kredytowych. Mimo że kredytobiorcy w lipcu br. mieli zaledwie jeden dzień na założenie wniosków o wakacje, to czas ten wystarczył, by sektor bankowy zanotował stratę sięgającą 2,79 mld zł.

Odpisy księgowe, związane z utratą wartości, wyniosły w sumie 4,37 mld zł, co daje wzrost o 16,5 proc. rok do roku. Na udział wakacji kredytowych w lipcowych stratach banków wskazują sami urzędnicy KNF. – Znaczące obniżenie wyniku mdm wynika w głównej mierze z rozpoznania w wyniku finansowym kosztu związanego z wykorzystywaniem wakacji kredytowych – możemy przeczytać w komentarzu do dzisiejszych danych.

Poprzedni
kredyt w iko

Kredyt przez IKO bez posiadania konta w PKO BP

Następny
koniec cyklu podwyżek stóp

Koniec cyklu podwyżek stóp NBP w połowie 2023 roku? Członek RPP zabiera głos

Sprawdź także
Total
0
Share