Fatalne dane z Atlanty. Stany Zjednoczone prawdopodobnie właśnie weszły w recesję

Wg. wskaźnika GDPNow Banku Centralnego Atlanty, techniczna recesja w USA stała się faktem.
recesja usa 2022
W ocenie Atlanta FED gospodarka USA właśnie weszła w recesję. Zdjęcie: twitter/federalreserve

O tym, że recesja w USA w 2022 r. jest wysoce prawdopodobna, przekonywali w ostatnim czasie zarówno niektórzy ekonomiści, jak i przedstawiciele świata biznesu. W piątek na stronie Banku Centralnego Atlanty pojawiła się informacja, która nie tylko potwierdza możliwość jej wystąpienia, ale wskazuje na to, że recesja w USA stała się faktem.

Techniczna recesja w USA 2022

Na podstawie wskaźnika GDPNow opracowanego przez Bank Centralny Atlanty – jednego z 12 okręgów rezerwy federalnej – w drugim kwartale 2022 r. PKB Stanów Zjednoczonych spadł o 2,1 proc., co w połączeniu ze spadkiem PKB o 1,6 proc. w pierwszym kwartale br., informuje (nieoficjalnie) o wejściu kraju w techniczną recesję.

recesja w usa 2022
Prognozowany spadek PKB USA w II kwartale 2022 r. Źródło: Atlanta FED

Danymi o szybkim spadku PKB i ryzyku wystąpienia technicznej recesji w USA Atlanta FED podzielił się także w piątek na Twitterze.

Mimo że wskaźnik ten nie jest oficjalnym pomiarem danych, ekonomiści zwracają uwagę, że margines błędu pomiarów wynosił do tej pory zaledwie -0,3 punktu, co jest na tyle małym odchyłem, że ryzyko ogłoszenia technicznej recesji jest wysoce prawdopodobne.

W ocenie National Bureau of Economic Research (NBER) organizacji monitorującej pomiar spadku PKB i ryzyko wystąpienia recesji w Stanach Zjednoczonych, dane z Atlanty nie muszą odzwierciedlać wystąpienia realnej recesji, jednak instytut do określenia recesji używa nieco szerszej definicji.

Przypomnijmy w tym miejscu, że techniczna recesja występuje wtedy, gdy spadek PKB ma miejsce dwa kwartały z rzędu. NBER definiuje zaś recesję jako „znaczący spadek aktywności ekonomicznej, trwający dłużej niż kilka miesięcy, widoczny w realnym PKB, realnym dochodzie, zatrudnieniu, produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej”.

Gdy weźmiemy jednak pod uwagę występowanie recesji w Stanach Zjednoczonych od II Wojny Światowej, okaże się, że pojawiała się ona każdorazowo właśnie wtedy, gdy spadek PKB notowany był dwa kwartały z rzędu. Miało to także miejsce zarówno przed wystąpieniem kryzysu w latach 2000-2001, jak i 2007-2008.

Na spadek PKB Stanów Zjednoczonych w drugim kwartale 2022 r. wskazał także George Saravelos, szef działu FX Research w Deutsche Bank, który w piątkowej notatce napisał, że w ostatnich dniach wiele wskaźników przesunęło się w stronę spadku PKB. Oznacza to, że “gospodarka USA może już spełniać definicję recesji technicznej”.

Walka z inflacją ważniejsza od ryzyka wystąpienia recesji w USA

Mimo że wskaźnik GDPNow informuje już o wystąpieniu technicznej recesji w USA, to FED zdaje się przymykać oko na “podręcznikowe” skutki spadku PKB dwa kwartały z rzędu i daje jasny sygnał rynkowi, że kolejne podwyżki stóp procentowych są nieuniknione.

Podczas środowego wystąpienia prezes banku centralnego Jerome Powell uznał wręcz, że walka z najwyższą od 40 lat inflacją jest dla FED ważniejsza niż strach przed wystąpieniem recesji.

„Czy istnieje ryzyko, że posuniemy się za daleko? Z pewnością istnieje ryzyko” […] „Większym błędem do popełnienia – ujmijmy to w ten sposób – byłoby nieprzywrócenie stabilności cen” – mówił Jerome Powell cytowany przez WSJ.

Bank centralny USA cykl podwyżek stóp procentowych rozpoczął w marcu br. Wtedy też zdecydowano, że oprocentowanie z 0-0,25% wzrośnie o 25 pb. Ostatni ruch Fed-u miał miejsce zaś 15 czerwca br., kiedy to stopa funduszy federalnych podskoczyła o 75 pb i wywindowała główną stopę referencyjną do poziomu 1,5-1,75%. Kolejne posiedzenie w tej sprawie odbędzie się w dniach 26-27 lipca 2022 r., czyli w przeddzień oficjalnego ogłoszenia danych o PKB za II kwartał br.

Źródło: Atlanta FED, CNBC, Fortune, WSJ

Poprzedni
inflacja czerwiec 2022

Padł kolejny rekord. Inflacja w Polsce w czerwcu 2022 r. najwyższa od 25 lat

Następny
stopy procentowe prognozy mbank

Kolejna podwyżka zaboli najmocniej? Analitycy mBank prognozują decyzję RPP

Sprawdź także
Total
0
Share