Inflacja CPI w Niemczech najwyższa od 7 dekad. Rośnie presja na EBC

inflacja cpi niemcy
Inflacja CPI w Niemczech najwyższa od ponad 70 lat. Foto: Ingo Joseph.

Inflacja CPI w Niemczech w październiku przekroczyła granicę 10 procent, co jest najgorszym wynikiem od ponad 70 lat. Co istotne, za wzrostem nie stały wyłącznie rosnące ceny energii i żywności, ale także usługi.

Inflacja CPI Niemcy październik 2022

Jak podał dziś niemiecki odpowiednik polskiego GUS-u – Destatis – wstępne szacunki inflacji CPI w Niemczech w październiku 2022 roku przebiły pułap 10 procent (10,4%) w ujęciu rocznym i były najwyższe od 1951 roku. Wtedy też inflacja CPI sięgnęła u naszych zachodnich sąsiadów 11 procent.

Październikowe szacunki o 0,4 proc. przewyższają potwierdzone niedawno odczyty z września, co oznacza, że inflacja w Niemczech wciąż rośnie, chociaż wolniej niż jeszcze miesiąc wcześniej. Przypomnijmy, że tempo wzrostu “niemieckiego CPI” w sierpniu wyniosło 7,9 proc., a już miesiąc później 10 proc. rdr.

Inflacja w Niemczech nie zwalnia. Z każdym miesiącem odczyty są coraz gorsze.

W ujęciu miesięcznym szacunki wskaźnika CPI wzrosły w październiku o 0,9 proc., co przewyższyło o 0,3 proc. prognozy ekonomistów. Konsensus rocznej dynamiki wynosił zaś 10,1 proc.

Więcej o inflacji w Polsce i na świecie przeczytasz na stronie głównej Business Post.

Jak zauważył dziś Krzysztof Kolany z Bankiera, dzisiejsze prognozy nie są “dużym szokiem” dla rynku, ale przyśpieszająca wciąż inflacja w Niemczech może zmusić EBC do dalszego zacieśniania polityki monetarnej, a więc kolejnych podwyżek stóp procentowych.

Za wysokie odczyty CPI za naszą zachodnią granicą odpowiadają przede wszystkim skokowe wzrosty cen paliw i energii oraz żywności. Co ciekawe, jeszcze szybciej niż w poprzednich miesiącach rosły jednocześnie ceny usług.

Na wciąż przyśpieszającą inflację w Niemczech wskazują także dane publikowane przez Europejski Bank Centralny, który to posługując się miarą wskaźnika HICP wskazał na wzrost cen w ujęciu rocznym o 11,6 proc. wobec 10,9 proc. we wrześniu oraz 8,8 proc. w sierpniu.

Poprzedni
Sprzedaż kredytów hipotecznych

Nowe dane BIK nie pozostawiają złudzeń. Rynek hipotek na dnie

Następny
wyniki finansowe Meta Platforms

Wyniki finansowe Meta Platforms ciągną akcje spółki w dół

Sprawdź także
Total
0
Share