Stany Zjednoczone i Niemcy z inflacją najwyższą od czterdziestu lat. Najnowsze dane

inflacja w niemczech
Inflacja w Niemczech i Stanach Zjednoczonych nie odpuszcza. Fatalne dane. Foto: Canva

Jedne z największych światowych gospodarek po raz kolejny negatywnie zaskoczyły wskaźnikami wzrostów cen. Mimo że inflacja CPI w Stanach lekko spadła, to już bazowa po raz kolejny wzrosła. Zgodne z oczekiwaniami, ale niezbyt optymistyczne dane płyną także z Niemiec, gdzie inflacja CPI dobiła do 10 proc.

Inflacja w Stanach Zjednoczonych wrzesień 2022

Zgodnie z najnowszymi danymi, wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych obniżył się we wrześniu do 8,2 proc. w ujęciu rocznym w stosunku do sierpnia bieżącego roku (8,3 proc.) i spadł o 0,3 w stosunku do lipca 2022 r.

W ujęciu miesięcznym inflacja CPI podskoczyła zaś o 0,4 proc., co oznacza, że tempo wzrostu znacznie przyśpieszyło względem sierpnia br. (0,1 proc.) i jednocześnie przebiło prognozy tego wzrostu, które wynosiły 0,2 proc.

Informacja ta (o lekkim spadku CPI rdr.) byłaby względnie dobrą wiadomością, gdyby nie odczyt tzw. inflacji bazowej, która – wbrew oczekiwaniom – we wrześniu tego roku podskoczyła z poziomu 6,3 proc. w ujęciu rocznym do 6,6 proc.

Przypomnijmy, że inflacja bazowa nie uwzględnia cen żywności oraz energii i obrazuje “jedynie” siłę popytu w danym kraju, oraz to, jak inflacja rozkłada się po gospodarce.

W sierpniu br. inflacja bazowa w USA wynosiła 6,3 proc., w lipcu zaś 5,9 proc. W ujęciu miesiąc do miesiąca inflacja bazowa w Stanach wzrosła o 0,6 proc., a więc tyle samo ile przed miesiącem (sierpień do lipca). Prognozy zakładały, że wzrost mdm wyniesie 0,5 proc., co jasno obrazuje utrzymującą się presję inflacyjną w USA.

Inflacja w Niemczech wrzesień 2022

Trzynasty dzień miesiąca nie był też dobrym dniem dla Niemieckiej gospodarki. Jak pokazały bowiem opublikowane dziś dane, inflacja CPI we wrześniu w Niemczech wyniosła 10 proc. w ujęciu rocznym. Tu jednak zaskoczenia nie było, ponieważ na tak duży wzrost cen wskazywali zarówno niemieccy analitycy, jak i sam tamtejszy urząd statystyczny.

Warto podkreślić, że niemieckie CPI w sierpniu w ujęciu rocznym wyniosło 7,9 proc., zaś w ujęciu miesięcznym 1,9 proc. W ujęciu miesięcznym CPI podskoczyło zaś o 1,9 proc. Poprzednio wzrost ten wynosił 0,3 proc.

Inflacja w Niemczech mierzona tzw. metodą HICP wyniosła we wrześniu 2022 r. 10,9 proc. w ujęciu rocznym w porównaniu z 8,8 proc. w poprzednim miesiącu. W ujęciu miesięcznym wzrost cen mierzony metodą HICP wyniósł zaś 2,2 proc. w porównaniu z 0,4 proc. w sierpniu.

Poprzedni
Kaczyński chce kupić Żabkę

Kaczyński chce kupić Żabkę, sieć nic o tym nie wie

Następny
Kryzys w budowlance

Branża budowlana i wykończeniowa mówią jasno: "mamy kryzys"

Sprawdź także
Total
0
Share