Wyniki finansowe Meta Platforms ciągną akcje spółki w dół

wyniki finansowe Meta Platforms
wyniki finansowe Meta Platforms mocno w dół. Akcje także. Foto: Eren Li via Pexels

Akcje giganta technologicznego, kontrolowanego przez Marka Zucergberga tuż przed weekendem straciły 25 procent zaledwie w ciągu kilkudziesięciu godzin. Powód? Słabe wyniki finansowe Meta Platforms i palenie prawdziwych dolarów w wirtualnej rzeczywistości.

Wyniki finansowe Meta Platforms za trzeci kwartał mocno w dół

W czwartek przed południem spółka Meta Platforms (poprzednio Facebook) opublikowała kwartalne wyniki finansowe. Wynika z nich, że w ostatnich trzech miesiącach przychody z reklam spadły z 28,28 mld dolarów do 27,71 mld dolarów. Warto podkreślić, że za znakomitą większość wszystkich przychodów Meta Platforms odpowiadają reklamy zamieszczane w takich platformach jak Facebook, Instagram, WhatsApp czy Messenger, na których średnia cena emisji reklam przez reklamodawców spadła o 18 proc.

Co istotne, sam spadek sprzedaży reklam i obniżona cena emisji to nie jedyne czynniki, które miały wpływ na pogorszone wyniki finansowe Meta Platforms. Jak bowiem podała spółka w czwartkowym komunikacie, mocno w dół poszły także przychody z pionu Relity Labs, a więc tej części Meta, która odpowiada za prace nad sprzętem oraz technologią wykorzystywaną do wirtualnej rzeczywistości, nad którą skupia się w ostatnich latach założyciel Facebooka – Mark Zuckerberg.

Czytaj także: Wirtualna Polska kupuje Audiotekę

Zgodnie z informacjami, w trzecim kwartale 2022 roku przychody z działalności Reality Labs spadły z 558 mln dolarów do zaledwie 285 dolarów. Łączna strata operacyjna wzrosła zaś łącznie z 2,63 mld do rekordowych 3,67 mld dolarów.

Słabe wyniki finansowe Meta Platforms nie odstraszają władz spółki, a sam Zuckerberg ani myśli rezygnować z VR i swego oczka w głowie, którym jest metawersum. W kolejnych latach spółka zamierza bowiem inwestować w Reality Labs kolejne miliony dolarów, o czym poinformował w czwartek dyrektor finansowy Meta Platforms, Dave Wehner.

– Po 2023 roku spodziewamy się inwestować w Reality Labs w dużym tempie, żeby osiągnąć nasz cel: wzrost łącznego zysku operacyjnego firmy w długim okresie.

Mark Zuckerberg starał się zaś uspakajać mocno wystraszonych już inwestorów, że metawersum to dobry kierunek długoterminowy i “za 10 lat ludzie spojrzą wstecz i docenią pracę, którą dziś tu wykonujemy”.

Inwestorzy zdają się jednak nie podzielać hurraoptymizmu założyciela Facebooka i masowo sprzedają akcje Meta Platforms, które tylko w dniu publikacji wyników finansowych spółki spadły o ponad 20 procent, obniżając wycenę spółki o kolejne dziesiątki miliardów dolarów.

Poprzedni
inflacja cpi niemcy

Inflacja CPI w Niemczech najwyższa od 7 dekad. Rośnie presja na EBC

Następny
Dopłaty do pelletu opóźnione

Dopłaty do pelletu, gazu czy oleju z opóźnieniem. Gminy wciąż bez rządowych pieniędzy

Sprawdź także
Total
0
Share