“Duma” Doliny Krzemowej, Elizabeth Holmes, skazana na ponad 11 lat więzienia

Elizabeth Holmes
Elizabeth Holmes, założycielka Theranos skazana na ponad 11 lat więzienia. Foto: flickr.com/fortuneglobalforum

Okrzyknięta nowym Stevem Jobsem, założycielka medycznego startupu “Theranos”, Elizabeth Holmes, skazana na 11 lat i 3 miesiące więzienia. Była wizjonerką, dziś kojarzy się raczej z Madoffem.

Założycielka Theranosa, Elizabeth Holmes, skazana

Medyczny startup założony przez Elizabeth Holmes miał zrewolucjonizować badania krwi. Jak przekonywała, dzięki stworzonej przez nią technologii istnieje możliwość m.in. szybkiego zmierzenia poziomu cholesterolu przy użyciu zaledwie jednej kropli krwi pacjenta. Prócz tego, ta niewielka ilość miałaby wystarczyć także do wykonania innych badań, co przełożyłoby się na zminimalizowanie zarówno negatywnych doświadczeń pacjentów, ale także obniżenie kosztów i usprawnienie badań laboratoryjnych.

Elizabeth Holmes deklarowała, że prócz samej technologii kluczem do sukcesu są także niewielkie fiolki stworzone przez firmę na potrzeby zbierania próbek krwi. Założycielka startupu informowała media, że do pracy nad promowanym przez nią rozwiązaniem skłonił ją paniczny strach przed igłami.

Wizję Holmes szybko podchwycili inwestorzy z całego świata, którzy na Theranos wyłożyli w sumie 724 miliony dolarów. Wśród nich znaleźli się m.in. potentat medialny Rupert Murdoch czy były sekretarz stanu USA Henry Kissinger – przypomina Agencja Reuters. W szczytowym momencie firma Holmes wyceniana była na 9 mld dolarów, a jej prywatny majątek na 4,5 mld (posiadała 50 proc. akcji firmy).

Gdy wyszło na jaw, że technologia nie jest tak skuteczna, jak przekonywała Elizabeth Holmes – testy wskazywały na zaledwie 12 ze 100 – sprawą zainteresowały się amerykańskie władze. Założycielce Theranos zarzucono oszustwo inwestorów, ale także pacjentów.

Po trzymiesięcznym procesie w styczniu tego roku uniewinniono ją od czterech zarzutów, w tym właśnie oszukania pacjentów, jednak skazano za udział w spisku i oszukanie inwestorów. Adwokaci Holmes zapowiedzieli odwołanie się od wyroku.

W piątek 18 listopada sąd federalny w kalifornijskim San Jose skazał jednak założycielkę firmy Theranos, Elizabeth Holmes, na 11 lat i trzy miesiące więzienia.

Poprzedni
donald trump twitter

To już pewne. Konto Donalda Trumpa wróciło na Twittera

Następny
velo bank

Velo Bank już na rynku. Instytucja właśnie rozpoczęła kampanię reklamową

Sprawdź także
Total
0
Share