FED nie zwalnia tempa i znów mocno podnosi stopy procentowe

Stopy procentowe w USA
Stopy procentowe w USA znów mocno w górę. Foto: FED/Flickr

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) postanowił w środę o podniesieniu stóp procentowych w USA o kolejne 75 punktów bazowych z rzędu. Rynek oczekiwał takiej decyzji, ale na słowa Powella zareagował nerwowo.

Stopy procentowe w USA mocno w górę, ale podwyżka zgodna z oczekiwaniami

Na ostatnim posiedzeniu Federalny Komitet Otwartego Rynku zdecydował się na czwartą z rzędu dużą podwyżkę stóp procentowych w USA. Zgodnie z opublikowanym komunikatem stopa funduszy rezerwy federalnej wzrośnie do przedziału 3,75-4,0% i będzie tym samym najwyższa od 2008 roku, a więc czasów kryzysu finansowego, który pogrążył m.in. bank inwestycyjny Lehman Brothers.

Wczorajsza decyzja Komitetu nie zaskoczyła ani ekonomistów skoncentrowanych na działaniach FED, ani samego rynku, który w każdym publikowanym czy wypowiadanym przez szefa FED zdaniu doszukuje się sygnału świadczącego o spowolnieniu tempa wzrostu – najwyższego w ostatnich miesiącach od kilkunastu lat.

Konieczność dużej podwyżki stóp procentowych w USA FOMC argumentuje koniecznością walki z inflacją CPI, a ta – zgodnie z rządowymi danymi – we wrześniu wyniosła już 8,2 proc. i jest najwyższa od ponad 4 dekad. Przypomnijmy w tym miejscu, że cel inflacyjny FED-u jest czterokrotnie niższy od tempa wzrostu cen, z jakim mierzą się Stany i wynosi 2 proc.

Komitet przekonuje, że będzie robił wszystko, aby możliwie szybko obniżyć inflację i – jak wskazano w komunikacie – “dalsze podwyżki będą właściwe w celu osiągnięcia takiego stanu polityki monetarnej, który byłby dostatecznie restrykcyjny, aby przywrócić inflację do 2-procentowego celu”.

Zaraz po ogłoszeniu decyzji FOMC na Wall Street wróciły lekkie wzrosty, a wszystko za sprawą kilku zdań ujętych w komunikacie, które inwestorzy zinterpretowali jako zmniejszenie tempa wzrostu stóp procentowych w najbliższych miesiącach. “Określając tempo przyszłych podwyżek stopy funduszy federalnych, Komitet będzie brał pod uwagę kumulatywne zacieśnienie polityki monetarnej, opóźnione przełożenie polityki monetarnej na aktywność gospodarczą oraz inflację i rozwój sytuacji ekonomicznej i finansowej”.

W godzinę po ogłoszeniu decyzji FOMC zapędy inwestorów natychmiast schłodził szef FED, Jerome Powell, który powiedział że “myślenie o pauzie w cyklu podwyżek stóp procentowych jest zdecydowanie przedwczesne”, zaś FED ma jeszcze w tej kwestii wiele do zrobienia.

Wskazał przy tym – i to te słowa mają kluczowe znaczenie – że “dane napływające od naszego ostatniego spotkania sugerują, że ostateczny poziom stóp procentowych będzie wyższy, niż wcześniej oczekiwano” […], a kolejne decyzje będą podejmowane “z posiedzenia na posiedzenie, komunikując je tak jasno, jak to możliwe”.

Jeszcze w trakcie przemówienia Powella akcje topowych spółek technologicznych zaświeciły na czerwono, a spadki dotknęły praktycznie wszystkich indeksów na Wall Street.

Poprzedni
Kawonament

Żabka wskakuje w subskrypcję. Kawonament zagwarantuje Ci kawę za mniej niż 2 zł dziennie

Następny
mbank ugody frankowicze

mBank idzie na masowe ugody z frankowiczami

Sprawdź także
Total
0
Share