Stopy procentowe grudzień 2021. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

stopy procentowe grudzień 2021
Stopy procentowe grudzień 2021. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Żródło NBP

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych w Polsce. Zgodnie z oczekiwaniami główna stopa procentowa podskoczyła o kolejne 50 pb do poziomu 1,75 proc.

O podniesieniu stóp procentowych Narodowy Bank Polski poinformował 8 grudnia kwadrans po godzinie 16. Na decyzję RPP oczekiwali zarówno ekonomiści, jak i kredytobiorcy. W przypadku tych ostatnich dzisiejsza decyzja rady będzie skutkowała dalszym wzrostem oprocentowania kredytów.

Stopy procentowe grudzień 2021

O tym co zrobi dziś Rada Polityki Pieniężnej pod przewodnictwem Adama Glapińskiego, spekulowano już do kilku tygodni. Szalejąca inflacja – ostatni odczyt wskazał na 7,7 proc. rdr – wymusiła na Narodowym Banku Polskim podwyżkę stóp procentowych dwukrotnie na przestrzeni 5 tygodni.

Pierwsza z nich miała miejsce na początku grudnia, gdzie wysokość stopy referencyjnej podskoczyła o 50 pb. do poziomu 0,5 proc. Na drugie podniesienie stóp RPP zdecydowała się zaledwie miesiąc później. Po listopadowym posiedzeniu główna stopa procentowa została podniesiona o kolejne 75 pb, czyli na 1,25 proc.

W ocenie ekonomistów ten ruch mógł świadczyć o przygotowywanej przez Narodowy Bank Polski serii podwyżek. W podobnym tonie wypowiadał się niedawno także szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, który w rozmowie z Parkiet TV przytaczając wypowiedzi prezesa Glapińskiego, uznał, że “mamy do czynienia z normalizacją” polityki pieniężnej i możemy oczekiwać dalszych wzrostów stóp procentowych.

Aktualne stopy procentowe NBP – grudzień 2021

Oczekiwania, jak i prognozy analityków potwierdził dziś Narodowy Bank Polski w swoim komunikacie zaraz po zakończeniu posiedzenia Rady. Napisano w nim, że “Rada Polityki Pieniężnej postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc do poziomu:

  • stopa referencyjna 1,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 2,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 1,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 1,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 1,85% w skali rocznej.”

Kolejne posiedzenie Rady planowane jest na styczeń, a to, jaka zapadnie wtedy decyzja zależy zarówno od skuteczności tarczy antyinflacyjnej, jak i grudniowego odczytu inflacji przez Główny Urząd Statystyczny.

Źródło: Business Post

Poprzedni
omikron wielka brytania

Nowy wariant koronawirusa - Omikron - dotarł do Wielkiej Brytanii

Następny
Czy stopy procentowe dalej będą rosły

Czy stopy procentowe dalej będą rosły ? Analitycy nie mają wątpliwości

Sprawdź także
Total
0
Share