Dodatek węglowy już pewny. Prezydent właśnie podpisał ustawę

dodatek węglowy podpis prezydenta
Dodatek węglowy pewny. Prezydent właśnie podpisał ustawę. Zdjęcie: Adam88xx/Canva.

3000 zł dla każdego gospodarstwa domowego, którego głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na węgiel kamienny, stało się faktem. Prezydent Andrzej Duda w dniu 11 sierpnia podpisał ustawę.

Dodatek węglowy. Ustawa podpisana przez prezydenta

W czwartek 11 sierpnia br. o podpisaniu przez Głowę Państwa ustawy, przegłosowanej kilka dni temu przez Sejm RP, poinformowała Kancelaria Prezydenta na rządowych stronach oraz na Twitterze.

Oznacza to, że już niedługo gminy rozpoczną przyjmowanie wniosków, dzięki którym gospodarstwo domowe kwalifikujące się do dopłaty do węgla otrzyma jednorazowe wsparcie w wysokości 3000 zł.

Warto w tym miejscu podkreślić, na co zwróciła dziś uwagę także Kancelaria Prezydenta, że dodatek węglowy nie będzie przysługiwał, jeśli gospodarstwo domowe skorzystało już ze wsparcia polegającego na możliwości zakupu węgla po cenie 996,60 zł brutto za tonę.

Dla kogo dodatek węglowy?

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawą, dodatek węglowy przysługuje każdemu gospodarstwu domowemu, którego głównym źródłem ogrzewania jest:

  • kocioł na paliwo stałe
  • kominek
  • koza
  • ogrzewacz powietrza
  • trzon kuchenny
  • piecokuchnia
  • kuchnia węglowa piec kaflowy na paliwo stałe

zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem zawierającym conajmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Aby móc otrzymać dodatek węglowy należy posiadać także potwierdzenie dokonania wpisu lub zgłoszenia źródła ogrzewania domu w centralnej ewidencji budynków, o której mowa w ustawie z dnia 21.11.2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Wnioski o jednorazowy dodatek węglowy można składać do dnia 30 listopada 2022 r. Na wypłatę świadczenia pomocowego gmina ma maksymalnie 30 dni.

Czytaj także: Dodatek energetyczny na pellet, gaz, drewno, olej. Kto otrzyma i ile wynosi dopłata do ogrzewania?

Poprzedni
przewłaszczenie na zabezpieczenie a zastaw rejestrowy

Zastaw rejestrowy a przewłaszczenie na zabezpieczenie. Czym są i jaka jest różnica?

Następny
wypalenie zawodowe objawy

Polacy masowo wypalają się zawodowo. Pracujemy za długo

Sprawdź także
Total
0
Share