Bezrobocie w Polsce może lekko wrosnąć – ocenia minister Marlena Maląg

bezrobocie w Polsce
Bezrobocie w Polsce może lekko wzrosnąć w najbliższym czasie – mówi minister Marlena Maląg. Foto: twitter/MarlenaMalag

Z ostatnich danych GUS wynika, że stopa bezrobocia w sierpniu 2022 roku była najniższa w historii i wyniosła 4,8 proc. Wg. wyliczeń Eurostatu bezrobocie w Polsce wyniosło zaś 2,6 proc. (inna metodologia). Jak ocenia dziś jednak minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg, w najbliższych miesiącach sytuacja może ulec pogorszeniu.

Bezrobocie w Polsce najniższe w historii

Tydzień temu Główny Urząd Statystyczny poinformował, że stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu br. sięgnęła 4,8 proc., co oznacza spadek względem lipca o 0,1 proc. Dane te były lepsze od wstępnych prognoz Ministerstwa Rodziny i polityki Społecznej. Resort podległy minister Marlenie Maląg szacował bowiem, że bezrobocie rejestrowane w sierpniu wyniesie tyle samo co w lipcu, a więc 4,9 proc.

Jak wskazał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w sierpniu wyniosła 806,9 tys. W lipcu było to 810,2 tys. osób.

Nieco inaczej stopa bezrobocia kształtuje się zaś na podstawie danych pochodzących z Eurostatu, który podczas wyliczeń nie bierze pod uwagę ilości zarejestrowanych w UP, a jako procent osób pozostających bez pracy, (zdolnych do jej podjęcia w ciągu dwóch tygodni), którzy aktywnie poszukiwali pracy w ostatnich dwóch tygodniach, w odniesieniu do ogółu osób aktywnych zawodowo w danym kraju.

Jak podał właśnie Eurostat, zharmonizowana stopa bezrobocia w sierpniu w Polsce (po odsezonowaniu), wyniosła zaledwie 2,6 proc., a osób trwale bezrobotnych jest w Polsce aktualnie 440 tys., czyli o 6 tys. mniej, niż przed miesiącem. Warto nadmienić, że Eurostat uwzględnia w swych szacunkach osoby w wieku 15-74 lat.

Do danych tych odniosła się dziś minister Marlena Maląg, która podkreśliła, że wynik ten jest dobry, ale wskazała jednocześnie, że w najbliższym czasie bezrobocie w Polsce może nieco wzrosnąć

— To dobra wiadomość, mamy jednak na uwadze, że w miesiącach letnich co roku obserwujemy spadek bezrobocia ze względu na prace sezonowe. Liczymy się więc z niewielkimi wzrostami w kolejnych miesiącach — oświadczyła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Poprzedni
Inflacja wrzesień 2022

Inflacja we wrześniu. Są wstępne szacunki GUS. Tak źle nie było od 25 lat

Następny
inflacja w strefie euro wrzesień

Inflacja HICP w strefie euro dobiła do 10 procent

Sprawdź także
Total
0
Share