Bezrobocie najniższe od dekad, ale liczba nowych rejestracji rośnie

Bezrobocie sierpień 2022
Bezrobocie w Polsce w sierpniu 2022 roku wyniosło 4,8 proc. Foto: studioroman/canva

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że bezrobocie w Polsce w sierpniu było najniższe od 1990 roku. Liczba zarejestrowanych w urzędach pracy spadła, ale nowych bezrobotnych szybko przybywa.

Bezrobocie sierpień 2022. Nowe dane GUS

Stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu 2022 roku wyniosła 4,8 proc., co oznacza spadek miesiąc do miesiąca o 0,1 proc. W lipcu wynosiło ono bowiem 4,9 proc. Co istotne, dzisiejsze dane Głównego Urzędu Statystycznego są lepsze od wstępnych szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, które wskazywało, że bezrobocie w Polsce w sierpniu 2022 r. wyniesie właśnie 4,9 proc.

Zgodnie z opublikowanymi dziś danymi, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w sierpniu bieżącego roku wyniosła 806,9 tys. Przed miesiącem było to 810,2 tys. osób.

Wśród bezrobotnych zarejestrowanych w sierpniu przeważały kobiety (55,5 proc.), a ponad 86 procent wszystkich nowych rejestracji to osoby bez prawa do zasiłku. 32,2 proc. osób zarejestrowanych w UP nie posiada kwalifikacji zawodowych.

Mimo najniższej od ponad 30 lat stopy bezrobocia widać jednak wzrost dynamiki przybywania nowych rejestracji w urzędach pracy. Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny, w sierpniu br. do UP w całej Polsce zgłosiło się o 12,1 proc. osób (106,8 tys.) więcej, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W ujęciu miesięcznym wzrost ten wyniósł 3,2 proc.

Opracowanie: Poradnik pracownika

Poprzedni
Stopy procentowe w USA

FED po raz kolejny podnosi stopy procentowe. Inflacja najwyższa od ponad 40 lat

Następny
Abonament RTV 2023

Od nowego roku znaczny wzrost opłat za abonament radiowo-telewizyjny

Sprawdź także
Total
0
Share