Niemcy chcą zakazać obywatelom UE pracy w rosyjskich koncernach państwowych

zakaz pracy w rosyjskich koncernach
Niemcy chcą, by UE wprowadziła zakaz pracy w rosyjskich koncernach. Foto: Tim Reckmann / Flickr

Dziennik Süddeutsche Zeitung donosi, że rząd Niemiec planuje przedłożenie UE pomysłu dotyczącego wprowadzenia obywatelom krajów unijnych zakazu zatrudniania się w rosyjskich koncernach. Rozwiązanie to miałoby dotyczyć jednak wyłącznie spółek państwowych. Mowa także o “wysokich stanowiskach”.

Zakaz pracy w rosyjskich koncernach

W ocenie dziennika powszechną praktyką Rosji jest zatrudnianie na wysokich stanowiskach prominentnych polityków i wpływowych osób spoza Rosji, co – jak można domniemywać – staje się drogą do wywierania nacisków na rządy oraz gospodarki innych państw. “SZ” wskazuje, że najlepszym przykładem jest osoba byłego kanclerza Niemiec, Gerhard Schrödera.

Przypomnijmy, że Schröder po odejściu z polityki zasiadał w kilku rosyjskich spółkach m.in. w Nord Stream i Rosniefcie. Aktywnie lobbował także za budową gazociągów Nord Stream. Jak podsumował byłego kanclerza Niemiec Business Insider “Gerhard Schröder to dla krajów Europy Wschodniej symbol braku jedności Unii Europejskiej” – i trudno się z tym nie zgodzić.

Nie jest więc wielkim zaskoczeniem, że dla Berlina osoba Schrödera to ujma na honorze w czasach, gdy Unia Europejska praktycznie jednym głosem mówi o konieczności nakładania na Rosję coraz to większych i bardziej dotkliwych sankcji gospodarczych.

Pomysł Niemiec dotyczący zakazu pracy w rosyjskich spółkach państwowych – jeśli zostanie poparty przez inne państwa członkowskie – mógłby wejść w skład ósmego już pakietu sankcji, który przed weekendem zapowiedział Josep Borrell, odpowiadający za unijną dyplomację. Szczegóły nowych sankcji mają zostać przedstawione w połowie października.

Poprzedni
Podatek od nadzwyczajnych zysków

Rząd zapowiada wprowadzenie podatku od nadzwyczajnych zysków. Kogo obejmie?

Następny
inflacja we wrześniu

Minister finansów "ma nadzieję", że inflacja zacznie spadać pod koniec 2023 roku

Sprawdź także
Total
0
Share