Czy stopy procentowe dalej będą rosły ? Analitycy nie mają wątpliwości

Czy stopy procentowe dalej będą rosły? Nie mamy dobrych wieści dla kredytobiorców. W ocenie analityków banków stopy procentowe w 2022 roku sięgną nawet 3 proc.
Czy stopy procentowe dalej będą rosły
Czy w 2022 r. stopy procentowe dalej będą rosły? W ocenie analityków mogą sięgnąć nawet 3 proc. Foto: NBP

W ocenie analityków banków oraz ekonomistów dzisiejsza podwyżka stóp procentowych nie jest ostatnią, której możemy oczekiwać w najbliższym czasie. Docelowo stopa referencyjna może wzrosnąć nawet do 3 proc., co byłoby najwyższym odczytem od 2013 roku.

Stopy procentowe po raz kolejny w górę

Po historycznie niskich stopach procentowych w okresie od wiosny 2020 do jesieni 2021 Rada Polityki Pieniężnej pod przewodnictwem Adama Glapińskiego stopy procentowe podnosiła już 3-krotnie. Pierwsza z nich miała miejsce na początku października, gdzie referencyjna stopa procentowa wzrosła do 0,5%. Miesiąc później Rada zdecydowała o kolejnej podwyżce, tym razem o 75 pkt, czyli do poziomu 1,25 proc.

Dzisiejsze posiedzenie RPP skutkowało 3. już z rzędu podwyżką, a aktualne stopy procentowe kształtują się na tym poziomie:

  • referencyjna 1,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 2,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 1,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 1,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 1,85% w skali rocznej.

Czy stopy procentowe dalej będą rosły?

Aktualna wysokość (1,75%) referencyjnej stopy procentowej jest najwyższa od 6 lat. Ostatni odczyt na poziomie 1,5 proc. notowaliśmy w marcu 2015 roku. Wtedy też RPP zdecydowała się na ścięcie stóp o 50 pkt z poziomu 2 proc., który utrzymywał się od października 2014 roku.

W ocenie ekonomistów i analityków banków mamy do czynienia już z serią podwyżek, a docelowo stopa bazowa może wzrosnąć nawet do 3 proc.

Tego zdania są, chociażby analitycy ING Banku Śląskiego, którzy po dzisiejszym komunikacie NBP napisali, że oczekiwali takiego ruchu Rady, jednak w ich ocenie “koniec cyklu jest daleki”. Ekonomiści wskazują przy tym, że wzrost stóp może nawet przekroczyć 3 proc.

Czy stopy procentowe dalej będą rosły w 2022?

Na docelową 3-procentową wysokość stóp wskazują także analitycy z Pekao SA, którzy również dziś na Twitterze napisali, że kolejne wzrosty stóp procentowych spodziewane są w 2022 roku i sięgnąć mają nawet 125 pb, czyli pułapu 3 proc.

Czy stopy procentowe dalej będą rosły? Kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowane zostało na początek stycznia 2022 roku. To, jak zachowa się wtedy NBP, zależy m.in. od grudniowych odczytów inflacyjnych, a zgodnie z przewidywaniami wzrost cen rdr może przekroczyć już nawet 8 proc. Jak widać jednak po szacunkach analityków, możemy oczekiwać dalszych wzrostów stóp procentowych w 2022 roku.


Poprzedni
stopy procentowe grudzień 2021

Stopy procentowe grudzień 2021. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Następny
tarcza antyinflacyjna

Tarcza antyinflacyjna. Polacy nie wierzą, że będzie miała wpływ na spadki cen

Sprawdź także
Total
0
Share