Tarcza antyinflacyjna. Polacy nie wierzą, że będzie miała wpływ na spadki cen

Najnowsze badanie bombarduje rząd Prawa i Sprawiedliwości. Polacy nie wierzą, że tarcza antyinflacyjna wpłynie na skutki inflacji.
tarcza antyinflacyjna
Polacy nie wierzą, że tarcza antyinflacyjna wpłynie na spadek cen. Foto: KPRM

Z najnowszego badania Research Partner wynika, że tylko 15 proc. Polaków wierzy, że ogłoszona niedawno tarcza antyinflacyjna będzie miała realny wpływ na inflację. A tę odczuwa już 91 proc. z nas.

Na słowo inflacja zęby zaciska już większość dorosłych Polaków. I nie można się temu dziwić. Listopadowy odczyt Głównego Urzędu Statystycznego wskazał, że wzrost cen rdr poszybował do poziomu 7,7 proc.  Niektóre z produktów czy usług podrożały jednak nawet o kilkadziesiąt procent.

Ceny paliw, cena gazu, energii, wywozu śmieci, ceny żywności, transportu i wielu innych, w ostatnim roku dosłownie wystrzeliły. Mimo tego, co deklarował jeszcze na początku roku szef NBP Adam Glapiński, że inflacja pod koniec 2021 r. wyniesie 3-3,5 proc. końca podwyżek dalej nie widać. Drożeje już wszystko – no prawie – o 0,9 proc. potaniały owoce (dane z grudnia 2021 od BNP Paribas).

Tarcza antyinflacyjna – Polacy nie wierzą rządowi

Jeszcze dwa miesiące temu na inflację z przymrużeniem oka patrzyła także partia rządząca, a jej prezes, jak i szef rządu nie chcieli słuchać np. o obniżeniu podatków czy akcyzy od paliw, o co wnosiła opozycja. Miesiąc później premier Mateusz Morawiecki wyszedł jednak przed kamery i zapowiedział “walkę z inflacją wszystkimi możliwymi sposobami”.

Kilka tygodni później przedstawiono zaś projekt ustawy, który ma zapewnić spadek cen energii, gazu i paliw, a – o czym przekonuje szef rządu – w konsekwencji także cen żywności, na której zerowego VAT ponoć nie wyraziła zgody Komisja Europejska.

Zapisy tarczy antyinflacyjnej mają wejść w życie już niedługo, a cena paliw spaść ma nawet w tym roku – co ogłosił w tym tygodniu prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Czytaj także: Stopy procentowe w górę trzeci raz z rzędu. Kredyty drożeją z miesiąca na miesiąc

Sęk w tym, że w zapewnienia rządu nie wierzą Polacy. A tych, którzy odczuwają skutki inflacji, jest już w kraju 91 proc. Tylko 6 proc. z nas deklaruje, że inflacji nie odczuwa.

Dane pochodzące z przeprowadzonego w dniach 3-6 grudnia br. przez Research Partner badania pokazują, że w jesteśmy wyjątkowo sceptycznie nastawieni do walki rządu z postępującą, jeśli nie galopującą inflacją, a w tarczę antyinflacyjną nie wierzy 63 proc. z nas.

Na pytanie, czy tarcza antyinflacyjna wprowadzona przez polski rząd skutecznie zniweluje lub osłabi skutki wzrostu cen w 2021 roku tylko 3 proc. Polaków odpowiedziało “zdecydowanie tak”. “Raczej nie” zadeklarowało 12 proc. respondentów. Zdaniem 31 proc. ankietowanych, tarcza antyinflacyjna “raczej nie” wpłynie na skutki inflacji, a na “zdecydowanie nie” wskazało już 32 proc. Pozostałe 22 proc. Polaków nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.


Badanie zostało przeprowadzone przez Resarch Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 3-6.12.2021 r. na ogólnopolskiej próbie 1028 odób w wieku 18+, dobranej wg. reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Poprzedni
Czy stopy procentowe dalej będą rosły

Czy stopy procentowe dalej będą rosły ? Analitycy nie mają wątpliwości

Następny
Dodatek osłonowy dla kogo ile wynosi

Dodatek osłonowy będzie większy, ale nie dla każdego. Sejm przyjął dziś ustawę

Sprawdź także
Total
0
Share