Inflacja lekko zwolniła. Nowe szacunki Głównego Urzędu Statystycznego

Inflacja listopad 2022
Inflacja listopad 2022. Foto: Krystian Maj/KPRM

Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego inflacja CPI w listopadzie 2022 r. lekko wyhamowała. Wzrost cen w ujęciu rocznym niższy niż w październiku, ale galopada wciąż najwyższa od ćwierćwiecza.

Inflacja listopad 2022. Wstępne szacunki GUS

Jak szacuje dziś Główny Urząd Statystyczny inflacja CPI w listopadzie 2022 r. w stosunku do listopada 2021 wyniosła 17,4 proc., co oznacza lekkie wyhamowanie tendencji wzrostowej. W październiku bieżącego roku wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł bowiem w ujęciu rocznym 17,9 proc.

Wg. szacunków flash, które opublikował dziś GUS wzrost cen w listopadzie 2022 w ujęciu miesięcznym, wyniósł 0,7 proc., co może napawać lekkim optymizmem, ponieważ dane za październik w stosunku do września wskazały na 1,8-procentowy wzrost.

Inflacja listopad 2022
Źródło: GUS

Bez względu na lekkie wyhamowanie inflacji CPI w listopadzie, wzrost cen w Polsce wciąż jest najszybszy od 25 lat, a ostatnie tak wysokie odczyty notowaliśmy w połowie lat 90.

Dzisiejsze szacunki Głównego Urzędu Statystycznego nieco zaskoczyły wielu ekonomistów, którzy stawiali na wzrost cen rzędu 17,9-18 proc. w ujęciu rocznym – tyle wynosił konsensus rynkowy.

Nieco odmiennego zdania byli jednak analitycy mBanku, którzy jeszcze wczoraj prognozowali spadek tempa wzrostu CPI w listopadzie do 17,5 proc. rdr.

Dzisiejsze szacunki GUS-u mogą dawać nadzieję, że inflacja zacznie w Polsce zwalniać w najbliższych miesiącach, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę 7,8-procentowe tempo wzrostu cen przed rokiem oraz wzrost cen w ujęciu miesięcznym, spadek CPI do poziomu sprzed roku potrwa nie krócej niż kolejne 12 miesięcy.

Poprzedni
Inflacja w USA

Bank of America: Inflacja w USA w 2023 spadnie do 3,2%, ale nie obejdzie się bez recesji

Następny
Inflacja w strefie euro listopad 2022

Inflacja w strefie euro w dół. Najnowsze szacunki Eurostatu

Sprawdź także
Total
0
Share