Inflacja w strefie euro po raz pierwszy powyżej 10 procent

Inflacja w strefie euro
Inflacja w strefie euro w październiku po raz pierwszy w historii powyżej 10 procent. Foto: martaposemuckel/Pixabay

Zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych (HICP) w strefie euro po raz pierwszy w historii przekroczył właśnie 10 procent w ujęciu rocznym – podał dziś Eurostat. W niektórych krajach wzrost cen przekracza jednak wciąż nawet 20 proc. rdr.

Inflacja w strefie euro w październiku 2022 r. wyniosła 10,7 proc.

Zgodnie z najnowszym szacunkiem inflacyjnym przeprowadzonym przez Eurostat, inflacja w strefie euro w październiku 2022 r. wyniosła 10,7 proc., co oznacza, że właśnie pobiła dotychczasowe rekordy i jest najwyższa od blisko 20 lat.

We wrześniu zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych w strefie euro wyniósł bowiem 9,9 proc. wobec wcześniejszych szacunków na poziomie 10 proc. W sierpniu br. uśredniony HICP w krajach eurolandu wyniósł zaś 9,1 proc., a w lipcu 8,9 proc.

Warto zaznaczyć, że jeszcze na początku tego roku inflacja w strefie euro wynosiła około 5 proc., co i tak odczytywane było jako wysoką wartość. Sytuacja zaczęła się jednak pogarszać po ataku Rosji na Ukrainę, co skutkowało nałożeniem na agresora wielu pakietów sankcji – dotykających jednocześnie także kraje zachodnie.

Mimo że szacunek Eurostatu jest sporym zaskoczeniem – ekonomiści prognozowali wzrost na poziomie 10,2 proc. rdr – to zaskoczeniem nie jest jednak podział inflacji na towary, których ceny rosły w październiku najszybciej.

Jak podano, najwyższe wzrosty cen odnotowano bowiem w przypadku energii (+41,9 proc.), żywności, alkoholu i wyrobów tytoniowych (+13,1 proc.), pozostałe produkty i dobra podrożały zaś o 6 proc., a usługi o 4,4 proc. w ujęciu rocznym.

W podziale na kraje najwyższą inflację HICP odnotowano w Estonii (22,4 proc.), Litwie (22 proc.) oraz Łotwie (21,8 proc.). Z dwucyfrową i jednocześnie mocno przewyższającą średnią inflacją zmagają się zaś Holandia (16,8%), Słowacja (14,5%), Austria (11,5%), Niemcy (11,6%), Portugalia, Belgia (13,1%) i Włochy (12,8%).

inflacja w strefie euro
Inflacja HICP w strefie euro (poszczególne kraje) październik 2022 r.

Najniższy wzrost cen z krajów strefy euro odnotowały w październiku zaś: Francja (7,1 proc.), Hiszpania (7,3 proc.), Malta (7,5 proc.) czy Finlandia (8,3 proc.).

W Polsce, wg. wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja CPI w październiku 2022 r. wyniosła 17,9 proc., co było odczytem wyższym od września o 0,7 proc. Na dane Eurostatu musimy jeszcze chwilkę poczekać.

Poprzedni
Inflacja w październiku

Inflacja pnie się w górę i ani myśli zwalniać. Najnowsze dane GUS

Następny
Maksymalna cena prądu

Maksymalna cena prądu już pewna. Prezydent podpisał ustawę

Sprawdź także
Total
0
Share