Nowy wariant koronawirusa – Omikron – dotarł do Wielkiej Brytanii

omikron wielka brytania
Nowy wariant koronawirusa Omikron / B.1.1.529 potwierdzony w Wielkiej Brytanii. Foto: Pexels

Minister zdrowia Wielkiej Brytanii potwierdził dziś, że na terenie kraju wykryto dwa przypadki zakażenia nowym wariantem Covid-19 o nazwie Omikron. Wcześniej Anglia zawiesiła loty z RPA, gdzie po raz pierwszy wykryto szczep B.1.1.529.

Wariant Omikron wykryty w Wielkiej Brytanii

Sajid Javid – tamtejszy minister zdrowia – poinformował w sobotę 27 listopada o potwierdzonych dwóch przypadkach zakażenia nowym wariantem koronawirusa, któremu wczoraj nadano nazwę “Omikron”.

Oba przypadki zakażenia wariantem B.1.1.529 zdiagnozowano w Chelmsford. Jak poinformował Javid pacjenci wrócili niedawno z Afryki Południowej gdzie po raz pierwszy wykryto nowy wariant Covid-19.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział organizację konferencji prasowej, na której pojawić mają się także główny doradca medyczny rządu UK Patrick Vallance, a także prof. Chris Whitty.

Loty z RPA wstrzymane

Jeszcze przed weekendem Wielka Brytania zdecydowała się na czasowe wstrzymanie lotów z Republiki Południowej Afryki. Do Państw, które zostały objęte obostrzeniami, należą: Afryka Południowa, Botswana, Namibia, Zimbabwe, Eswatini, Lesoto.

Jeszcze dalej poszły Włochy czy Izrael, które czasowo zawiesiły także loty do Mozambiku. Już dziś wiadomo, że nowy wariant koronawirusa budzi lęk wśród rządzących, z uwagi na ilość zawartych w nim mutacji.

Naukowcy i wirusolodzy są jednak zgodni, że nie ma jeszcze żadnych danych, które pozwoliłyby stwierdzić, jak bardzo Omikron jest zakaźny i z jaką łatwością może się rozprzestrzeniać.

Wiadomo także, że ilość wykrytych przypadków B.1.1.529 na całym świecie wynosi około stu.

Poprzedni
nowy wariant koronawirusa cena ropy

Cena ropy w dół. Inwestorzy uciekają przed wariantem B.1.1.529

Następny
stopy procentowe grudzień 2021

Stopy procentowe grudzień 2021. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Sprawdź także
Total
0
Share