Cena ropy w dół. Inwestorzy uciekają przed wariantem B.1.1.529

nowy wariant koronawirusa cena ropy
Nowy wariant koronawirusa wystraszył inwestorów. Cena ropy mocno w dół. Spadają też główne indeksy. Foto: Pexels

Po tym, jak świat obiegła informacja o nowym wariancie koronawirusa, z roboczą nazwą B.1.1.529, w piątkowy poranek światowe rynki odnotowały spore spadki m.in. cen ropy, ucierpiały także kontrakty terminowe na akcje.

Nowy wariant koronawirusa odnotowano po raz pierwszy w Botswanie 11 listopada. Informacja o tym, jak bardzo wykryty szczep może być niebezpieczny, świat obiegła w tym tygodniu. Wielka Brytania profilaktycznie od razu podjęła decyzję o wstrzymaniu lotów z RPA. W ślad za nią poszło kilka innych krajów. Podobne rozwiązanie zaproponowała dziś także szefowa Komisji Europejskiej.

Nowy wariant koronawirusa wystraszył inwestorów. Ceny ropy i kontraktów terminowych w dół

Na wieść o wykrytym w RPA nowym szczepie “Omicron” inwestorzy zaczęli uciekać przede wszystkim od ropy. Ta potaniała w kilka godzin nawet o 5 proc. Szybkie spadki widoczne były na największych światowych giełdach m.in. w Londynie, Tokyo, Szanghaju, Frankfurcie i Hongkongu. W Azji na czerwono świeciły wszystkie główne indeksy.

Dobrego otwarcia nie miała także piątkowa sesja na Wall Street, gdzie kontrakty terminowe Dow spadły o 2,1%,  S&P 500 o 1,5 proc., a Nasdaq Composite o 0,7 proc.

Jak wskazują zagraniczne media, najbardziej ucierpiały w piątek te sektory i kraje, które są mocno uzależnione od turystyki i energii.

Inwestorzy wystraszeni możliwymi działaniami rządów ograniczających rozprzestrzenianie się wariantu B.1.1.529 uciekli – jak przekonują analitycy Deutche Banku – w obligacje skarbowe. Widać jednocześnie, że pieniądze szybko popłynęły w stronę “bezpiecznych przystani” – zyskują dziś bowiem zarówno waluty, jak i złoto, którego uncja wyceniona została już na przeszło 1800 USD.

Poprzedni
loty rpa b.1.1.529

Świat zamyka się przed wariantem B.1.1.529 Wstrzymane loty do RPA

Następny
omikron wielka brytania

Nowy wariant koronawirusa - Omikron - dotarł do Wielkiej Brytanii

Sprawdź także
Total
0
Share