Świat zamyka się przed wariantem B.1.1.529 Wstrzymane loty do RPA

Nowy wariant wirusa SARS-CoV-2 po raz pierwszy wykryto w Botswanie. W kilka dni później coraz więcej krajów wstrzymuje loty do RPA.
loty rpa b.1.1.529
Coraz więcej krajów zawiesza loty do RPA z uwagi na wariant B.1.1.529. Zdjęcie ilustracyjne Pexels

Gdy światowe media dotarły do opublikowanych przez Toma Peacock’a informacji o nowym wariancie koronawirusa B.1.1.529, który najpewniej otrzyma nazwę “Nu”, naukowcy mówili, że trzeba mu się uważnie przyglądać. Dzień później świat zaczął zamykać się na RPA – to tam bowiem B.1.1.529 pojawił się po raz pierwszy, a dziś o wstrzymanie lotów apeluje także szefowa Komisji Europejskiej.

Wariant B.1.1.529 przeraził badaczy

Za odkryciem, a przynajmniej szerszym udostępnieniem danych dotyczących wariantu B.1.1.529 stoi Tom Peacock, wirusolog z Imperial College London, który – jak donosiliśmy wcześniej – uznał, że wariant posiada zdolność do wielokrotnych mutacji.

Jego odkryciu od razu zaczęli przyglądać się badacze z Wielkiej Brytanii, a dr. Meera Chand, dyrektor ds. Covid-19 w brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia uznała, że “mutowanie wirusów nie jest niczym szczególnym”. Agencja miała przyglądać się przede wszystkim temu, jak wirus będzie się rozprzestrzeniał.

W ocenie naukowców, którzy również odnieśli się do nowego wariantu, B.1.1.529, ale także samego Peacock’a szczep Omicron ma duże predyspozycje do omijania systemu immunologicznego pacjentów, a szczepionki podawane aktualnie na całym świecie mogą nie chronić przed zakażeniem.

Świat zamyka się na RPA w obawie przed wariantem B.1.1.529

Niespełna dzień po pierwszych doniesieniach o nowym wariancie koronawirusa, który zdiagnozowano u pacjentów z Botswany i Południowej Afryki, a także jednego pacjenta w Hongkongu, który wrócił z RPA, pierwsze kraje postanowiły o czasowym wstrzymaniu lotów z “krajów ryzyka”.

W przypadku Wielkiej Brytanii, Japonii i Holandii rządy zdecydowały się na zawieszenie lotów do Afryki Południowej, Botswany, Namibii, Zimbabwe, Eswatini, Lesoto, a w przypadku Włoch, Izraela oraz Singapuru na liście znalazł się także Mozambik.

W piątek rano do kwestii działań mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa odniosła się także szefowa Komisji Europejskiej, Ursula Von der Leyen, która napisała na Twitterze, że należy rozważyć wstrzymanie lotów w RPA także do krajów unijnych.

“Komisja zaproponuje, w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi, uruchomienie hamulca bezpieczeństwa w celu zatrzymania lotów z regionu południowej Afryki ze względu na budzący obawy wariant B.1.1.529”

Warto podkreślić, że nie ma aktualnie żadnych danych świadczących o tym, jak szybko wariant B.1.1.529 może się rozprzestrzeniać, jednak na co wskazują uwagę badacze, może być znacznie gorszy od wariantu Delta.

Poprzedni
tarcza antyinflacyjna założenia

Premier zdradza szczegóły tarczy antyinflacyjnej

Następny
nowy wariant koronawirusa cena ropy

Cena ropy w dół. Inwestorzy uciekają przed wariantem B.1.1.529

Sprawdź także
Total
0
Share