Potężny cios w rosyjskich oligarchów. Koniec złotych paszportów i polowanie na aktywa

złoty paszport
USA i KE uderzają w rosyjskich oligarchów. Koniec złotych paszportów i polowanie na aktywa. AZN Business Foto: Milan Virijevic/Canva

Komisja Europejska oraz Stany Zjednoczone wytaczają opcję atomową przeciwko rosyjskim oligarchom. Koniec z kupowanym obywatelstwem. Będą “polowania na aktywa” bogatych Rosjan oraz firm związanych z rządem Putina.

W sobotni wieczór o zamiarze nałożenia nowych sankcji na Rosję poinformowała szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen. Wśród nich znaleźć się miało między innymi odcięcie niektórych rosyjskich banków od systemu bankowego SWIFT, a także “paraliż aktywów banku centralnego Rosji”, co ma uniemożliwić m.in. eksport i import produktów.

Uderzenie w rosyjskich oligarchów

Około północy naszego czasu o zaostrzeniu sankcji dla Rosji poinformował także Biały Dom. W opublikowanym komunikacie możemy przeczytać, że USA dołączą do sankcji przedstawionych przez szefową KE, a także, że Stany Zjednoczone wspólnie z krajami unijnymi i Kanadą, zamierzają powołać specjalną grupę, której celem ma być “polowanie na aktywa objętych sankcjami rosyjskich firm i oligarchów”.

– Kontynuując nasz krok blokujący, historyczną koordynację, przywódcy zdecydowali odłączyć kluczowe sankcjonowane rosyjskie banki od SWIFT, zaatakować rosyjski bank centralny i uruchomić wspólną grupę zadaniową do polowania na aktywa objętych sankcjami rosyjskich firm i oligarchów – pisze Biały Dom.

Koniec złotych paszportów

Kolejnym krokiem, do którego zobowiązały się Stany Zjednoczone, ma być uniemożliwienie sprzedaży tzw. złotych paszportów bogatym Rosjanom związanym z rządem Władimira Putina, które dawałyby im obywatelstwo, a tym samym dostęp do unijnych i amerykańskich systemów finansowych.

– Ogłaszamy również nasze zobowiązanie do podjęcia działań mających na celu ograniczenie sprzedaży obywatelstwa – tzw. złotych paszportów – które pozwalają bogatym Rosjanom powiązanym z rosyjskim rządem stać się obywatelami niektórych krajów w celu uzyskania dostępu do naszych systemów finansowych.

Poprzedni
nowe sankcje na rosję

Nowe sankcje na Rosję. Odcięcie od SWIFT i paraliż banku centralnego

Następny
anonymous sberbank

Anonymous paraliżuje strony największych rosyjskich firm. W tym banków

Sprawdź także
Total
0
Share