Nowe sankcje na Rosję. Odcięcie od SWIFT i paraliż banku centralnego

nowe sankcje na rosję
Będą nowe sankcje na Rosję. Wśród nich odcięcie od SWIFT i paraliż banku centralnego. AZN Business Foto: Hank5 via Canva.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen poinformowała w sobotę o zamiarze nałożenia na Rosję kolejnego pakietu sankcji. Wśród nich odcięcie “określonych rosyjskich banków” od systemu SWIFT, a także “sparaliżowanie” aktywów banku centralnego Rosji. Chwilę później o dalszych działaniach przeciwko Rosji poinformował także Biały Dom.

Nowe sankcje na Rosję. Odcięcie od SWIFT i “paraliż aktywów banku centralnego”

Podczas sobotniej konferencji prasowej szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen poinformowała, że KE rekomenduje odcięcie Rosji od systemu bankowego SWIFT. Dodała jednak, że chodzi jedynie o “określoną listę rosyjskich banków”. W opinii przewodniczącej KE poskutkuje to zablokowaniem rosyjskiego eksportu oraz importu. Nie wskazała jednak, które z banków miałyby zostać odłączone od systemu.

Szefowa KE wniosła także do przywódców krajów europejskich o wspólne działania, mające na celu sparaliżowanie banku centralnego Rosji, “aby Putin nie mógł korzystać ze swoich finansów. Zablokujemy jego aktywa” – mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej. Dodała także, że “Putin niszczy przyszłość swojego kraju”.

– Świat jest świadkiem dużej odwagi i oporu armii ukraińskiej. Jesteśmy zdeterminowani, by w tej sytuacji objąć Rosję dużymi konsekwencjami.  Wyizoluje to Rosję z międzynarodowych systemów finansowych, a także naszych gospodarek – mówiła szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen.

USA i UE wspólnie uderzają w finanse Rosji

Około północy naszego czasu o podjęciu wspólnych działań wycelowanych w Rosję poinformował także Biały Dom. Na rządowej stronie zamieszczono komunikat, w którym czytamy, że przywódcy Komisji Europejskiej, Francji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Kanady i Stanów Zjednoczonych potępiają wojnę rozpoczętą przez Putina i ataki na suwerenny naród Ukrainy. W tym celu

“Jesteśmy po stronie ukraińskiego rządu i narodu ukraińskiego w ich heroicznych wysiłkach przeciw inwazji Rosji. Wojna z Rosją stanowi atak na fundamentalne międzynarodowe zasady i normy, które dominowały od II wojny światowej, której jesteśmy zobowiązani bronić. Pociągniemy Rosję do odpowiedzialności i wspólnie zapewnimy, że ta wojna będzie strategiczną porażką Putina” – brzmi komunikat Białego Domu.

Zgodnie z opublikowanym oświadczeniem, USA zobowiązuje się m.in. do:

  • Usunięcia wybranych rosyjskich banków z systemu przesyłania wiadomości SWIFT. Zapewni to odłączenie tych banków od międzynarodowego systemu finansowego i zaszkodzi ich zdolności do globalnego działania.
  • Nałożenia restrykcyjnych środków, które uniemożliwią rosyjskiemu bankowi centralnemu rozmieszczenie swoich międzynarodowych rezerw w sposób podważający wpływ naszych sankcji.
  • Działania przeciwko ludziom i podmiotom, które ułatwiają wojnę na Ukrainie i szkodliwą działalność rosyjskiego rządu. W szczególności zobowiązujemy się do podjęcia działań mających na celu ograniczenie sprzedaży obywatelstwa – tak zwanych złotych paszportów – które pozwalają bogatym Rosjanom powiązanym z rosyjskim rządem stać się obywatelami naszych krajów i uzyskać dostęp do naszych systemów finansowych.
  • Uruchomienia w nadchodzącym tygodniu transatlantyckiej grupy zadaniowej, która zapewni skuteczne wdrożenie naszych sankcji finansowych poprzez zidentyfikowanie i zamrożenie aktywów osób i firm objętych sankcjami, które istnieją w naszych jurysdykcjach. W ramach tych wysiłków zobowiązujemy się do nałożenia sankcji i innych środków finansowych i egzekucyjnych na dodatkowych rosyjskich urzędników i elity bliskich rządowi rosyjskiemu, a także ich rodziny i osoby umożliwiające identyfikację i zamrożenie aktywów, które posiadają w naszych jurysdykcjach . Zaangażujemy również inne rządy i będziemy pracować nad wykrywaniem i zakłócaniem przepływu nielegalnie zdobytych zysków oraz odmawianiem tym osobom możliwości ukrywania swoich aktywów w jurysdykcjach na całym świecie.

Biały Dom zapewnia jednocześnie, że USA zamierzają zintensyfikować lub skoordynować walkę z dezinformacją i innymi formami wojny hybrydowej.

Czytaj także: Potężny cios w rosyjskich oligarchów. UE oraz USA dobiorą się do aktywów rosyjskich firm i bogatych Rosjan

Poprzedni
Odcięcie Rosji od SWIFT Niemcy

Odcięcie Rosji od SWIFT. Niemcy szykują się do "opcji atomowej"

Następny
złoty paszport

Potężny cios w rosyjskich oligarchów. Koniec złotych paszportów i polowanie na aktywa

Sprawdź także
Total
0
Share