Prezes EBC zapowiada dalsze wzrosty stóp procentowych

stopy procentowe ebc
Szefowa EBC zapowiada dalsze podwyżki stóp procentowych. Foto: European Central Bank/Flickr

Prezes Europejskiego Banku Centralnego, Christine Lagarde, zapowiada dalsze podwyżki stóp procentowych. “Stopy procentowe są i pozostaną podstawowym narzędziem walki z inflacją” – przekonuje szefowa Europejskiego Banku Centralnego. Nie zdradza jednak do jakiej wysokości może wzrosnąć koszt pieniądza w strefie euro.

EBC będzie podnosił stopy procentowe

W poniedziałek 28 listopada, prezes Europejskiego Banku Centralnego, Christine Lagarde, podczas przemówienia w Parlamencie Europejskim mówiła m.in. o działaniach banku centralnego, które planowane są na najbliższe miesiące. Jak oświadczyła, dalsze podwyżki stóp procentowych są nieuniknione, ponieważ stanowią podstawowe narzędzie EBC w walce z inflacją.

EBC jest zaangażowany w ograniczanie inflacji i zapewnianie stabilności cen. Stopy procentowe są i pozostaną głównym narzędziem walki z inflacją. Wyższe stopy procentowe pomogą obniżyć ceny i będą miały wpływ na oczekiwania inflacyjne.

Szefowa Europejskiego Banku Centralnego nie zdradziła jednak ilu podwyżek można oczekiwać ani także tego, do jakiego poziomu bank centralny zamierza je podnosić. Jak wskazała, “to zależy od wielu różnych czynników”.

“Jak daleko musimy iść, by dotrzeć do celu, będzie zależeć od naszych zaktualizowanych prognoz, trwałości wstrząsów, reakcji oczekiwań płacowych i inflacyjnych oraz od naszej oceny transmisji naszej polityki – oświadczyła Christine Lagarde podczas swojego przemówienia.

Rynek obstawia, że najbliższe posiedzenie Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego zaowocuje podwyżką stóp procentowych od 50 do 70 punktów bazowych. Zarówno na początku września, jak i pod koniec października Rada podwyższyła stopy procentowe o 75 pb. Aktualna stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu i depozytu w banku centralnym wzrosną do odpowiednio: 2,00%, 2,25% oraz 1,50%, ze skutkiem od 2 listopada 2022.

Poprzedni
PKO Płacę później

Pierwszy bank w Polsce wdraża płatności odroczone "kup dziś, zapłać później"

Następny
mienie ruchome ubezpieczenie

Ubezpieczenie mienia ruchomego. Czym jest mienie ruchome i co można ubezpieczyć?

Sprawdź także
Total
0
Share