EBC mocno podnosi stopy procentowe. Inflacja w strefie euro rozpędza się

stopy procentowe ebc
EBC mocno podnosi stopy procentowe. Foto: ECB/Flickr

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego zdecydowała się na najwyższą w historii podwyżkę stóp procentowych. Winna oczywiście inflacja, której prognozy właśnie zostały dodatkowo zrewidowane.

EBC podnosi stopy procentowe. Najwyższej w historii

Jak szacowali analitycy, Rada Prezesów EBC podniosła dziś stopy procentowe o mocne 75 punktów bazowych. Patrząc na działania Narodowego Banku Polskiego i niekończącego się od 11 miesięcy cyklu może to niewiele, ale warto podkreślić, że tak dużej podwyżki przez EBC nie notowaliśmy dotąd ani razu.

Od 14 września br. wysokość stopy podstawowych operacji refinansujących w strefie euro wyniesie 1,25 proc., stopa kredytu w banku centralnym podskoczy do 1,5 proc., a stopa depozytowa do 0,75 proc.

W lipcu, po ponad dekadzie “bezczynności” Rady i najniższych w historii stóp procentowych, Rada Prezesów EBC postanowiła zrezygnować z niezwykle luźnej polityki monetarnej, co jest wynikiem rozpędzającej się w eurozonie inflacji.

Przypomnijmy w tym miejscu, że od 10 lat stopy procentowe EBC oscylowały blisko zera, a dodatkowe luzowanie w okresie pandemii spowodowało, że stopa depozytowa była wręcz ujemna.

To nie koniec podwyżek

Dzisiejsza podwyżka stóp procentowych przez EBC to jednak nie koniec zacieśniania polityki monetarnej przez bank centralny, o czym świadczyć może komunikat opublikowany zaraz po decyzji Rady.

“Opierając się na aktualnej ocenie, Rada Prezesów przewiduje, że na następnych kilku posiedzeniach będzie dalej podnosić stopy procentowe, co ma osłabić popyt i chronić przed ryzykiem stałego wzrostu oczekiwań inflacyjnych” – napisano w komunikacie i dodano, że Rada “przewiduje dalsze podwyżki stóp procentowych, ponieważ inflacja pozostaje zdecydowanie zbyt wysoka i prawdopodobnie przez dłuższy czas będzie przekraczać docelowy poziom (2 proc. – red.)”.

Czytaj także: Ten wskaźnik zastąpi WIBOR

I faktycznie, jeśli weźmiemy pod uwagę ostatnie prognozy ekspertów EBC, okaże się, że oczekiwany wzrost cen w strefie euro ma wynieść 8,1 proc. w 2022 r. i 5,5 proc. w roku 2023. Poprzednie szacunki analityków EBC wynosiły odpowiednio 6,8 proc. w 2022 r. i 3,5 proc. w 2023 r.

Poprzedni
zakaz handlu na ochroniarza

"Na ochroniarza". Tak sklepy chcą omijać zakaz handlu w Polsce

Następny
butelkomaty lidl

Lidl wystartował z systemem kaucyjnym. Pierwsze butelkomaty pojawiły się przy sklepach

Sprawdź także
Total
0
Share