Lidl wystartował z systemem kaucyjnym. Pierwsze butelkomaty pojawiły się przy sklepach

butelkomaty lidl
Butelkomaty Lidla stanęły przy pierwszych sklepach sieci. Foto: Jérémy-Günther-Heinz Jähnick CC BY-SA 3.0

Sieć dyskontów spożywczych Lidl wystartowała z systemem kaucyjnym. Plastikowe butelki wrzucimy do “butelkomatu”, a w zamian dostaniemy rabat na zakupy. Jest jednak jedno “ale”.

System kaucyjny w Polsce

Rządowe plany wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego przedstawiło ministerstwo klimatu i środowiska już kilka miesięcy temu. Do dziś nie uchwalono jednak jeszcze żadnych przepisów, choć teoretycznie system powinien zacząć działać już od nowego roku.

W planach, o których mówił w czerwcu wiceminister klimatu Jacek Ozdoba, jest stworzenie systemu, dzięki któremu bezparagonowo moglibyśmy oddawać puste opakowania po napojach. System kaucyjny dotyczyłby:

  • puszek o pojemności do 1 l;
  • butelek szklanych do 1,5 l;
  • butelek plastikowych do 3 l.

– Dodatkowo do systemu zostaną włączone szklane butelki jednorazowego użytku o pojemności do 1,5 l. Zmniejszy to zanieczyszczenie środowiska tzw. małpkami — mówił wiceminister Jacek Ozdoba.

Pierwsze butelkomaty Lidla już stoją

Na uchwalenie przepisów dotyczących systemu kaucyjnego nie czekała jednak sieć Lidl, która pochwaliła się właśnie udostępnieniem pierwszych butelkomatów, do których oddamy puste opakowania PET o określonej pojemności – od 0,3 litra do 3 litrów.

Sprawdź także: Intermarche omija zakaz handlu “na ochroniarza”

W zamian dostaniemy 5 groszy, które nie trafią jednak bezpośrednio na nasze konto bankowe, a wyłącznie w formie kuponu zniżkowego na zakupy w Lidlu. Z rabatu skorzystać można dodatkowo wyłącznie w sklepie, przy którym oddaliśmy butelki, a maksymalna jego wysokość wynosi 70 zł.

Aktualnie butelkomaty Lidla dostępne są zaledwie przy sześciu sklepach sieci, z czego aż pięć zlokalizowanych jest w Poznaniu. Znajdziemy je przy ulicy Kościelnej 40, Matyi 2, Warszawskiej 246A, Cytadeli 2 oraz Piątkowskiej 64. Szósty butelkomat Lidla wylądował w Swarzędzu przy ulicy Polnej 23.

Poprzedni
stopy procentowe ebc

EBC mocno podnosi stopy procentowe. Inflacja w strefie euro rozpędza się

Następny
kredyt w iko

Kredyt przez IKO bez posiadania konta w PKO BP

Sprawdź także
Total
0
Share