Wiadomo już, który indeks zastąpi WIBOR

zamiennik wibor
KS NGR wybrał zamiennik WIBOR-u. Będzie to indeks WIRD. Zdjęcie: Paweł_B via Canva.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) poinformowała dziś w komunikacie o wyborze przez Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR) indeksu, który zastąpi WIBOR, jako wskaźnik referencyjny stopy procentowej.

Zmiana WIBOR

O planach zmiany WIBOR-u na inny, alternatywny indeks informował już kilka miesięcy temu premier Mateusz Morawiecki. Działanie to miało być – obok wakacji kredytowych i Funduszu Wsparcia Kredytobiorców – jednym z instrumentów pomocowych adresowanych do kredytobiorców, którym na skutek wzrostu stóp procentowych raty kredytów dosłownie wystrzeliły.

Jak informował szef rządu, zmiana WIBOR na inny wskaźnik stopy referencyjnej pozwoliłaby obniżyć oprocentowanie o około 0,4-0,5 proc., co sumarycznie przełożyłoby się nawet na dziesiątki tysięcy oszczędności w przypadku większych kredytów mieszkaniowych.

O zmianie indeksu, a dokładniej tego, co zastąpi WIBOR, spekulowano wielokrotnie. Za alternatywę podawano m.in. indeksy WIRD (Warszawski Indeks Rynku Depozytowego) oraz WIRF (Warszawski Indeks Rynku Finansowego).

Jeszcze w czerwcu wydawało się, że docelowo to właśnie WIRF zostanie wybrany, jako zamiennik WIBOR, na co wskazywać mogły przeprowadzone w ramach konsultacji publicznych badania. Za Warszawskim Indeksem Rynku Finansowego oponowali także przedstawiciele banków.

„W ramach konsultacji publicznych zapytaliśmy, co powinno być wskaźnikiem referencyjnym, gdy rynek zniknie? Wygrywa wskaźnik WIRF” – mówiła wiceprezes GPW Benchmark Aleksandra Bluj podczas II Kongresu Wskaźników Referencyjnych Stopy Procentowej.

WIRD, jako zamiennik WIBOR

W celu wyboru indeksu, który docelowo zastąpi WIBOR, jako wskaźnik stopy referencyjnej, a także w związku z planowaną reformą wskaźników referencyjnych, Komisja Nadzoru Finansowego powołała Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR). W piątek 2 września br. poinformowano zaś, że Komitet dokonał wyboru indeksu zastępującego WIBOR i ma być to Warszawski Indeks Rynku Depozytowego.

Jak wskazano w komunikacie, który pojawił się dziś na stronie KNF “Członkowie KS NGR wskazując indeks WIRD zwrócili uwagę, że uwzględnia on także dane z sektora dużych przedsiębiorstw, a więc w jego przypadku wolumen transakcji depozytowych, a co za tym idzie – zasób informacyjny – jest szerszy i nie ogranicza się tylko do instytucji sektora finansowego”.

W dalszej kolejności KS NGR ma opracować Mapę Drogową określającą harmonogram działań zmierzających do zastąpienia wskaźnika WIBOR wybranym przez Członków Komitetu indeksem WIRD. Nowy wskaźnik ma wejść w życie od 1 stycznia 2023 roku.

Poprzedni
Czy będzie waloryzacja 500 plus

Inflacja wciąż w górę. Co z waloryzacją 500 plus?

Następny
Jacek Kurski odwołany

Jacek Kurski traci fotel prezesa TVP. Ile dzięki niemu zarobił?

Sprawdź także
Total
0
Share