Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) poinformowała dziś w komunikacie o wyborze przez Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR) indeksu, który zastąpi WIBOR, jako wskaźnik referencyjny stopy procentowej.
Zmiana WIBOR
O planach zmiany WIBOR-u na inny, alternatywny indeks informował już kilka miesięcy temu premier Mateusz Morawiecki. Działanie to miało być – obok wakacji kredytowych i Funduszu Wsparcia Kredytobiorców – jednym z instrumentów pomocowych adresowanych do kredytobiorców, którym na skutek wzrostu stóp procentowych raty kredytów dosłownie wystrzeliły.
Jak informował szef rządu, zmiana WIBOR na inny wskaźnik stopy referencyjnej pozwoliłaby obniżyć oprocentowanie o około 0,4-0,5 proc., co sumarycznie przełożyłoby się nawet na dziesiątki tysięcy oszczędności w przypadku większych kredytów mieszkaniowych.
O zmianie indeksu, a dokładniej tego, co zastąpi WIBOR, spekulowano wielokrotnie. Za alternatywę podawano m.in. indeksy WIRD (Warszawski Indeks Rynku Depozytowego) oraz WIRF (Warszawski Indeks Rynku Finansowego).
Jeszcze w czerwcu wydawało się, że docelowo to właśnie WIRF zostanie wybrany, jako zamiennik WIBOR, na co wskazywać mogły przeprowadzone w ramach konsultacji publicznych badania. Za Warszawskim Indeksem Rynku Finansowego oponowali także przedstawiciele banków.
„W ramach konsultacji publicznych zapytaliśmy, co powinno być wskaźnikiem referencyjnym, gdy rynek zniknie? Wygrywa wskaźnik WIRF” – mówiła wiceprezes GPW Benchmark Aleksandra Bluj podczas II Kongresu Wskaźników Referencyjnych Stopy Procentowej.
WIRD, jako zamiennik WIBOR
W celu wyboru indeksu, który docelowo zastąpi WIBOR, jako wskaźnik stopy referencyjnej, a także w związku z planowaną reformą wskaźników referencyjnych, Komisja Nadzoru Finansowego powołała Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR). W piątek 2 września br. poinformowano zaś, że Komitet dokonał wyboru indeksu zastępującego WIBOR i ma być to Warszawski Indeks Rynku Depozytowego.
Jak wskazano w komunikacie, który pojawił się dziś na stronie KNF “Członkowie KS NGR wskazując indeks WIRD zwrócili uwagę, że uwzględnia on także dane z sektora dużych przedsiębiorstw, a więc w jego przypadku wolumen transakcji depozytowych, a co za tym idzie – zasób informacyjny – jest szerszy i nie ogranicza się tylko do instytucji sektora finansowego”.
W dalszej kolejności KS NGR ma opracować Mapę Drogową określającą harmonogram działań zmierzających do zastąpienia wskaźnika WIBOR wybranym przez Członków Komitetu indeksem WIRD. Nowy wskaźnik ma wejść w życie od 1 stycznia 2023 roku.