Ben Bernanke jednym z trzech laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii

nobel z ekonomii
Ben Bernanke jednym z trzech laureatów Nagrody Nobla z dziedziny ekonomii. Foto: FED

Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła dziś laureatów Nagrody Nobla z dziedziny ekonomii. Wśród nich były szef FED-u, Ben Bernanke – człowiek, któremu wielu ekonomistów zarzuciło przyczynienie się do rozpętania kryzysu finansowego w 2008 roku.

Nobel z ekonomii przyznany

Mimo że w swoim testamencie Alfred Nobel nie wspomina o ekonomii, to wyróżnienie to rok rocznie przyznawane jest przez Królewską Szwecką Akademię Nauk, formalnie zwaną Nagrodą Banku Szwecji imienia Alfreda Nobla – potocznie zaś Nagrodą Nobla w dziedzinie ekonomii.

W poniedziałek 10 października Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła trzech laureatów tegorocznej nagrody, a zostali nimi: Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond, Philip H. Dybvig, za „badania nad bankami i kryzysami finansowymi”.

Jak wskazano w komunikacie, laureaci “znacznie poprawili nasze zrozumienie roli banków w gospodarce, szczególnie podczas kryzysów finansowych. Ważnym odkryciem w ich badaniach jest to, dlaczego unikanie upadku banków ma kluczowe znaczenie”.

Akademia dodała także, że prowadzone przez Bena Bernanke , Douglaasa Diamonda i Philipa Dybviga już latach 80. analizy były podwalinami współczesnych badań i mają ogromne znaczenie w regulowaniu rynków finansowych i radzeniu sobie z kryzysami finansowymi.

„Odkrycia laureatów poprawiły naszą zdolność do unikania zarówno poważnych kryzysów, jak i kosztownych akcji ratunkowych” – mówił Tore Ellingsen, przewodniczący Komitetu Nagrody Nauk Ekonomicznych po ogłoszeniu decyzji.

W sieci zawrzało

Zaraz po przekazaniu informacji o laureatach na Twitterze dosłownie zawrzało. Wszystko za sprawą Bena Bednankego, którego wielu ekonomistów uważa za współwinnego kryzysu finansowego z 2008 roku.

Byłemu szefowi FED zarzuca się bowiem, że w latach 2006-2007 zlekceważył sytuację na rynku kredytów hipotecznych podwyższonego ryzyka (tzw. subprime), które docelowo doprowadziły do upadku banku inwestycyjnego Lehman Brothers i o mały włos nie pogrążyły innych potężnych instytucji finansowych w USA.

Bernankemu zarzuca się także, że pod jego przewodnictwem Rezerwa Federalna błędnie zinterpretowała przyczynę kryzysu, którą nie były niedobory finansowe, a utrata wiarygodności.

Bernanke jest także krytykowany za propagowanie metody zwanej “helikopter money”, czyli znacznego zwiększania popytu, poprzez wypuszczenie na rynek “darmowej gotówki”, przekazanej m.in. konsumentom. Tego typu rozwiązania doprowadziły w ostatnich latach do znacznego zwiększenia inflacji w krajach rozwiniętych, z którą dziś banki centralne nie są w stanie sobie poradzić.

Poprzedni
dotacja dla tvp

Blisko 2 mld dla TVP jednak w budżecie na 2023 rok

Następny
UPC kara uokik

UPC z ogromną karą od UOKiK. Spółka musi także oddać klientom pieniądze

Sprawdź także
Total
0
Share