Nowa minister finansów powołana przez prezydenta. Kim jest Magdalena Rzeczkowska?

Prezydent Andrzej Duda powołał dziś Magdalenę Rzeczkowską na nową minister finansów. Kim jest kobieta, która przejmie posadę usuniętego z funkcji szefa MF Tadeusza Kościńskiego?
nowa minister finansów Magdalena Rzeczkowska
Nowa minister finansów. Kim jest Magdalena Rzeczkowska – pierwsza ministerka finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego? Foto: MF

Po tym, jak Tadeusz Kościński – w wyniku perturbacji związanych ze wdrożonym przez partię rządzącą Polskim Ładem – stracił fotel szefa resortu finansów nasz kraj, a przynajmniej jego finansowa część, nie miała króla. Stanowisko ministra finansów nie było obsadzone od lutego br., a część obowiązków przejął premier Mateusz Morawiecki. Dziś – po błyskawicznej nominacji – prezydent Andrzej Duda powołał na tę funkcję Magdalenę Rzeczkowską. Kim jest pierwsza w rządzie premiera Morawieckiego ministerka finansów?

Nowa minister finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego

Pierwsze spekulacje, jakoby obecna sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i jednocześnie szefowa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Magdalena Rzeczkowska miała zostać nominowana na stanowisko szefa MF, pojawiły się pod koniec zeszłego tygodnia. Wtedy też portal Polska Times poinformował, że w rządzie prowadzone są przymiarki do obsadzenia fotela po odsuniętym Tadeuszu Kościńskim.

Dziś – po szybkiej nominacji premiera Morawieckiego – prezydent Andrzej Duda powołał Magdalenę Rzeczkowską na stanowisko minister finansów, o czym poinformowano m.in. na oficjalnym profilu Kancelarii Prezydenta. Zamieszczono także nagranie z uroczystego zaprzysiężenia.

Kim jest Magdalena Rzeczkowska – nowa ministerka finansów?

Powołana dziś na stanowisko ministra finansów Magdalena Rzeczkowska z resortem związana jest od 20 lat, czyli od 2002 roku. Do dziś pełniła w nim m.in. funkcję sekretarza stanu. Wcześniej, w latach 1998-2002, pracowała między innymi w Głównym Urzędzie Ceł. Od 2020 roku – obok stanowiska sekretarza w MF – pełniła także funkcję szefowej Krajowej Administracji Skarbowej.

Magdalena Rzeczkowska jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim, który ukończyła w 1998 roku. W 2001 roku ukończyła także studia podyplomowe w zakresie integracji europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim – Centrum Europejskie.

Jak informuje dziś na swoich stronach Ministerstwo Finansów, Magdalena Rzeczkowska “brała aktywny udział w działaniach związanych z akcesją Polski do Unii Europejskiej, współtworzyła ustawę Prawo celne i przepisy wykonawcze”.

W 2016 roku nowa ministerka finansów Magdalena Rzeczkowska koordynowała proces wdrażania w Polsce przepisów Unijnego Kodeksu Celnego. W kwietniu tego roku prezydent Andrzej Duda mianował Magdalenę Rzeczkowską na stopień nadinspektora Służby Celno-Skarbowej w korpusie generałów.

Magdalena Rzeczkowska jest mężatką i posiada trzech synów.

Poprzedni
Prognozy stóp procentowych 2022 2023

Fatalne prognozy dużego banku względem stóp procentowych

Następny
stopy procentowe maj 2022

Kolejna (ósma z rzędu) podwyżka stóp procentowych. Rada podjęła decyzję

Sprawdź także
Total
0
Share