Kolejna (ósma z rzędu) podwyżka stóp procentowych. Rada podjęła decyzję

stopy procentowe maj 2022
Stopy procentowe maj 2022. RPP podjęła decyzję. Foto: NBP

Rada Polityki Pieniężnej po raz ósmy z rzędu zdecydowała dziś o podniesieniu stóp procentowych. Tym razem decyzja rady znów zaskoczyła ekonomistów, jednak w nieco inną stronę niż zwykle. Rynek obstawiał bowiem minimum 100 punktów bazowych, podwyżka jest jednak nieco niższa.

Stopy procentowe maj 2022 – jest decyzja RPP

W czwartek 5 maja chwilę po godzinie 16:00 Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o kolejnym – ósmym z rzędu – podniesieniu stóp procentowych. Oznacza to, że raty kredytów wzrosną po raz kolejny, a najmocniej odczują to oczywiście posiadacze kredytów mieszkaniowych. Podwyżka nie jest co prawda tak wysoka, jak miesiąc temu, jednak cios w kieszenie kredytobiorców i tak będzie dotkliwy.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Narodowy Bank Polski, Rada Polityki Pieniężnej pod przewodnictwem Adama Glapińskiego podjęła decyzję o podniesieniu wszystkich stóp procentowych o kolejne 75 punktów bazowych, co oznacza, że wysokość stopy referencyjnej kształtować się będzie na poziomie 5,25 proc.

Od 6 maja stopy procentowe w Polsce wynoszą:

  • stopa referencyjna 5,25% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 5,75% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 4,75% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 5,30% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 5,35% w skali rocznej;

To nie koniec podwyżek

Ostatnie prognozy inflacyjne (za kwiecień br.), które kilka dni temu przedstawił Główny Urząd Statystyczny, nie pozostawiają złudzeń. Dalsze podwyżki stóp procentowych są spodziewane, a dzisiejsza – dość wstrzemięźliwa decyzja Rady – może zwiastować kolejną podwyżkę stóp procentowych już za miesiąc.

Przypomnijmy w tym miejscu, że najnowsze szacunki GUS dotyczące inflacji w kwietniu 2022 roku wskazały na ponad 12-procentowy wzrost cen miesiąc do miesiąca, co jest najgorszym wynikiem od ponad 20 lat.

Zdaniem ekspertów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego RPP zdecyduje się jeszcze na minimum dwie podwyżki stóp procentowych, jednak nie będą tak mocne, jak ta kwietniowa. Koniec aktualnego cyklu podwyżek – zdaniem ekonomistów z PIE – spodziewany jest już w lipcu.

The Business Post

Poprzedni
nowa minister finansów Magdalena Rzeczkowska

Nowa minister finansów powołana przez prezydenta. Kim jest Magdalena Rzeczkowska?

Następny
czy raty kredytów będą rosły (1)

Adam Glapiński nie pozostawia złudzeń. Raty kredytów dalej będą rosły

Sprawdź także
Total
0
Share