Inflacja drenuje nasze portfele. Te produkty podrożały najmocniej

inflacja co drożeje najmocniej
Inflacja we wrześniu to już 17,2 proc. Te produkty podrożały najmocniej. Foto: MangoStarStudio/Canva

W piątek 14 października Główny Urząd Statystyczny potwierdził wcześniejsze szacunki inflacyjne za wrzesień 2022 r. Jak podano, inflacja CPI wyniosła w ujęciu rocznym 17,2 proc., a więc najwyżej od 25 lat. Sprawdź, co podrożało w tym czasie najbardziej.

Inflacja najwyższa od ćwierć wieku

Wg. danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja CPI – zawierająca ceny żywności oraz ceny energii – wyniosła we wrześniu br. 17.2 proc., co potwierdziło wcześniejsze szacunku GUS-u.

Jak uważa jednak wielu ekonomistów, w tym niektórzy członkowie Rady Polityki Pieniężnej, to nie koniec wzrostów, a już za kilka miesięcy inflacja CPI w Polsce może przekroczyć pułap 20 procent.

Do podręcznikowej hiperinflacji, a więc takiej, która przekracza 100-procentowy wzrost cen jeszcze daleka droga, jednak patrząc na ostatnie tempo wzrostu cen, nie jest to zbyt dużym pocieszeniem. Zwłaszcza gdy sprawdzimy, jak mocno podrożały już niektóre z częściej wybieranych przez nas produktów.

Inflacja najwyższa od 25 lat. Które produkty podrożały najmocniej?

Główny Urząd Statystyczny publikując dzisiejsze dane o inflacji, podzielił się także danymi rozbijającymi wzrost cen na różne grupy produktów. Zgodnie z przekazanymi informacjami, najszybciej we wrześniu tego roku wzrosły koszty użytkowania mieszkania oraz koszty energii (+29,9 proc.). Na drugim, niechlubnym miejscu znalazła się żywność i napoje bezalkoholowe, które to podrożały w ujęciu rocznym o 19,3 proc.

Sprawdź też: Inflacja w USA i Niemczech bije kolejne rekordy

W ślad za drogą energią oraz wysokimi cenami żywności poszły wzrosty cen w restauracjach. Z danych GUS wynika, że inflacja w restauracjach i hotelach sięgnęła 17,8 proc. rdr.

W dalszej kolejności najszybciej rosły ceny transportu (+16,4 proc.), za czym stoją coraz droższe paliwa oraz wynagrodzenia. Piąte miejsce zajmuje rozrywka i kultura z rocznym wzrostem cen na poziomie 13,9 proc.

Najmniejsze wzrosty cen odnotowano zaś w łączności (+2,9 proc.), ubraniach (+7 proc.) oraz zdrowiu (+7,8 proc.). Palacze oraz miłośnicy wyskokowych trunków muszą za nie zapłacić średnio o 9 procent więcej niż we wrześniu 2021 roku.

Ceny żywności biją w kieszenie

Wg. ostatnich wyliczeń UCE Research i Wyższych Szkół Bankowych, ceny produktów we wrześniu br. były droższe o średnio 24 proc. niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego. Najmocniej w górę poszły produkty tłuszczowe, które zanotowały aż 57-procentowy wzrost rok do roku. Drugie, niechlubne miejsce zajęły produkty sypkie (+44 proc. rdr). Na trzecim miejscu uplasowało się zaś mięso, które w ujęciu rocznym podrożało o 38 proc.

Jak wskazują dziś analitycy mBank Research, dopóki ceny energii będą rosły, na większe spadki inflacji nie powinniśmy liczyć.

Podobnego zdania są analitycy Pekao, którzy napisali dziś, że szczyt inflacji na poziomie 20 procent zobaczymy w lutym 2023 r.

Poprzedni
Inflacja CPI wrzesień 2022

To już pewne. Inflacja w Polsce najwyższa od ćwierć wieku

Następny
oszczędności Polaków 2022

Drożyzna zjada oszczędności Polaków. Niepokojące dane BIG

Sprawdź także
Total
0
Share