BIK a BIG. Czym są i jaka jest między nimi różnica?

BIK a BIG
BIK a BIG. Jakie są różnice między tymi bazami? Foto: kanchanachitkhamma/canva
W tym artykule Ukryj
  1. Czym jest BIG?
  2. Jak działa BIK?

Osoby poszukujące kredytu lub innej formy finansowania, muszą liczyć się z tym, że banki będą chciały je zweryfikować. Mowa tu nie tylko o danych personalnych, ale także kwestiach związanych z wiarygodnością finansową. Na pierwszy rzut pójdą wszelkiej maści bazy dłużników, w dalszej kolejności źródła dochodów i koszty życia.

W Polsce mamy aktualnie kilka instytucji monitorujących rzetelność finansową Polaków oraz firm działających na terenie kraju. Do najpopularniejszych zaliczyć można Krajowy Rejestr Długów, BIG InfoMonitor czy ERIF. Większość banków swoją wiedzę o naszych zobowiązaniach czerpie właśnie z nich, jednak ogromne znaczenie w przypadku kredytów ma przede wszystkim BIK – instytucja, która przetwarza dane dotyczące wszystkich zaciąganych przez nas pożyczek na rynku finansowym.

Czy banki sprawdzają BIG? Zdecydowanie TAK, co wynika z konieczności weryfikacji kredytobiorców, narzuconej bankom przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jeśli osoba zainteresowana kredytem ma negatywny wpis w BIG-u, pierwsze co powinna zrobić, to zadbać o spłatę zobowiązania i wykreślenie wpisu.

Czym jest BIG?

BIG to tzw. Biuro Informacji Gospodarczej. Jak pisaliśmy na wstępie, BIG-ów jest kilka i każdy z nich działa wg. własnej polityki, ale podstawą jest przede wszystkim Kodeks cywilny. Do BIG trafiają wyłącznie dane dopisane, a więc takie, które dostarczył instytucji podmiot z nią współpracujący.

Negatywny wpis w BIG może pojawić się np. w przypadku niespłacenia kredytu, ale także niezapłacenia rachunku telefonicznego, mandatu karnego czy pożyczki prywatnej.

Jak działa BIK?

BIK, a więc Biuro Informacji Kredytowej, to prywatny podmiot powołany do życia przez największe banki komercyjne w kraju. Jej celem jest monitorowanie zaciąganych zobowiązań oraz raportowanie ewentualnych opóźnień w płatnościach.

Do BIK trafia każda zaciągnięta w bankach i SKOK-ach pożyczka, kredyt, karta kredytowa. Jeśli opóźnimy się w płatności raty, informacja ta zostanie przez BIK zaraportowana. Dane w BIK przetwarzane są przez minimum 5 lat od dnia pełnej spłaty zaciągniętego zobowiązania. Okresu skrócić nie można, a podstawą przetwarzania danych przez tak długi czas jest bezpośrednio prawo bankowe.

Na podstawie historii BIK tworzony jest tzw. scoring, a więc punktacja, którą otrzymuje każdy kredytobiorca. To na podstawie scoringu banki podejmują często automatyczne już decyzje o przyznaniu kredytu lub odrzuceniu wniosku. Wpływ na punktację ma wiele czynników, od częstotliwości wnioskowania o pożyczki, po terminowość spłacania.

Poprzedni
list mazalny

Czym jest list mazalny i co musi zawierać?

Następny
PKO Płacę później

Pierwszy bank w Polsce wdraża płatności odroczone "kup dziś, zapłać później"

Sprawdź także
Total
0
Share