PLCOIN od PKO BP. Powstaje polska kryptowaluta?

pl coin
Nadchodzi polska kryptowaluta? PKO BP rejestruje znak towarowy PLCOIN. Foto: Roger Brown / PKO BP.

PKO Bank Polski zarejestrował w Urzędzie Patentowym kilka znaków słowno-graficznych związanych z wirtualnym pieniądzem. Czy PLCOIN stanie się polską kryptowalutą?

Póki co PKO BP nie informuje, jakoby trwały jakiekolwiek prace nad polskim tokenem, jednak rzecznik banku przypomina, że instytucja już w 2018 roku wdrożyła rozwiązania oparte o blockchain, a NCBiR udzielił instytucji 6 milionów dofinansowania na prace nad blockchain.

PLCOIN zarejestrowany w Urzędzie Patentowym na rzecz PKO BP

“Właśnie największy polski bank – PKO BP otrzymał w Urzędzie Patentowym RP rejestrację kilku słowno-graficznych znaków towarowych dot. kryptowaluty Nazywa się PLCOIN” – poinformował kilka dni temu UP w mediach społecznościowych.

Logotyp PLCOIN od razu pojawił się na Twitterze. Wygląda tak:

Co prawda sam UP przekonuje, że aktualnie żadna instytucja finansowa, ani publiczna nie pracuje oficjalnie nad wykorzystaniem technologii blockchain, jednak na świecie jest ona wykorzystywana m.in. do potwierdzania tożsamości wirtualnej, prowadzenia rejestrów podatkowych czy ostatnio stosuje się ją także na rynku walutowym.

“Jeszcze niedawno kryptowaluty postrzegane były jako fanaberia, dziś są ważnym tematem rozmów w największych gospodarkach świata. Na blockchainowym gruncie wyrastają fundamentalne systemy i biznes, a rządy i banki (także centralne) starają się regulować rynek walutowy i uczestniczyć w tej rewolucji technologicznej ” – pisał przed weekendem UP w mediach społecznościowy.

Pikanterii dodaje także fakt, że dwa lata temu Politechnika Warszawa i Bank PKO otrzymały 6 milionów grantów od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które miały zostać przeznaczone na badania dotyczące wykorzystania technologii blockchain oraz zbadania możliwości obrotu tokenami i zaoferowania usług wykorzystujących smart kontrakty.

Polska kryptowaluta PLCOIN od PKO BP?

Polska Agencja Prasowa zapytała PKO BP o to, czy bank w najbliższym czasie zamierza wykorzystać zarejestrowane właśnie znaki towarowe, do czego odniósł się Szymon Pinderak z biura prasowego banku. “Rejestracja znaku oraz nazwy PLCOIN jest jednym z wielu działań wyprzedzających, które podjęliśmy na przestrzeni ostatnich lat. Zastrzeżenie praw do marki nie oznacza jednak, że na pewno zostanie ona przez nas wykorzystana” – napisał pracownik instytucji w odpowiedzi do PAP.

Warto przypomnieć w tym miejscu, że PKO BP już w 2017 roku dokonała zgłoszeń do Urzędu Patentowego związanych z nazwami ewentualnej polskiej kryptowaluty. Były to m.in. Poland coin, Pol coin, Pole coin, Pola coin i PLCoin, bez znaku graficznego. Wtedy bank także informował, że są to jedynie działania mające na celu wyprzedzenie panujących i nadchodzących trendów.

Cyfrowy złoty nieunikniony?

Ostatnie działania PKO BP nie są jedynymi, które mogą świadczyć, że Polska doczeka się własnej kryptowaluty. Jeszcze w grudniu 2021 roku Narodowy Bank Polski poinformował, że zamierza zintensyfikować działania zmierzające w kierunku cyfrowego złotego.

„Narodowy Bank Polski od 2017 r. na bieżąco monitoruje stan i zakres prac nad CBDC na świecie. Zgodnie z danymi publikowanymi przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) oraz ze zweryfikowanymi przez NBP informacjami, systematycznie przybywa banków centralnych zaangażowanych w prace nad CBDC. Do nich z pewnością zaliczyć można NBP. Według danych BIS, do końca lipca 2021 r. 56 banków centralnych opublikowało wyniki swoich badań. Wiele banków centralnych, w tym NBP, intensyfikuje rozpoczęte wcześniej prace”

„Narodowy Bank Polski od 2017 r. na bieżąco monitoruje stan i zakres prac nad CBDC na świecie. Zgodnie z danymi publikowanymi przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) oraz ze zweryfikowanymi przez NBP informacjami, systematycznie przybywa banków centralnych zaangażowanych w prace nad CBDC. Do nich z pewnością zaliczyć można NBP” – pisał bank centralny.

Stopy procentowe w Polsce szaleją. NBP chce rozprawić się z inflacją, ale póki co uderza w kredytobiorców

W opublikowanej notce mogliśmy przeczytać także, że prace związane z cyfrowym złotym są powiązane z uwarunkowaniami zewnętrznymi, a konkretniej z prowadzonymi przez Europejski Bank Centralny i Eurosystemem pracami nad możliwością wprowadzenia cyfrowego euro.

Wygląda na to, że bez względu, czy polski token zostanie stworzony przez NBP, czy PKO BP, jest on nieuchronny i w najbliższym czasie możemy oczekiwać polskiej kryptowaluty.

Ze szczegółami znaku towarowego PLCOIN zapoznać można się na stronie Urzędu Patentowego.

Poprzedni
dropshipping a prawa autorskie

Dropshipping a prawa autorskie

Następny
Nike zwalnia niezaszczepionych

Odzieżowy gigant Nike rozpoczął zwolnienia osób niezaszczepionych

Sprawdź także
Total
0
Share