Odzieżowy gigant Nike rozpoczął zwolnienia osób niezaszczepionych

Nike zwalnia niezaszczepionych
Gigant odzieżowy Nike zwalnia z pracy osoby niezaszczepione. AZN Business. Zdjęcie: Savanevich Viktar via Canva.

Firma Nike rozpoczęła zwolnienia osób niezaszczepionych przeciwko Covid-19 – informują lokalne, amerykańskie media. Chodzi o tych pracowników, którzy nie byli w stanie udowodnić, że są zwolnieni ze szczepień z powodów religijnych lub medycznych. To już kolejna duża firma w Stanach Zjednoczonych, która zapowiedziała tak radykalne kroki.

Nike zwalnia niezaszczepionych pracowników

Pierwsze zwolnienia z Nike pracownicy, którzy nie poddali się szczepieniom przeciw koronawirusowi, mieli otrzymać już w miniony weekend. Sprawa jest pokłosiem forsowanych przez administrację Joe Bidena przepisów, które to zobowiązują dużych pracodawców do masowego przeprowadzania testów na Covid.

Jako pierwsza o planowanych zwolnieniach w Nike napisała gazeta The Oregonian, która przytoczyła maile, jakie miały zostać wysłane do niektórych pracowników firmy.

“Nie udało ci się ukończyć procesu weryfikacji, a nasze bazy danych pokazują, że nie masz zatwierdzonego zwolnienia (ze szczepienia – przypis red.). Nie przestrzegasz naszej polityki, więc twoje zatrudnienie skończy się sobotę 15 stycznia 2022 r.”- ma brzmieć e-mail wysłany do pracownika Nike, na którego powołuje się gazeta.

The Oregonian przypomina jednocześnie, że zwolnienia w Nike związane są z przyjętą przez giganta odzieżowego polityką, mającą na celu powrót to pracy stacjonarnej. Początkowo termin ten zaplanowano na styczeń 2022, jednak z uwagi na pandemię nowego wariantu Covid-19 – omikron – został on przesunięty na luty.

Jako firma prywatna Nike zyskał “prawo” do takich posunięć po tym, jak prezydent Joe Biden przyjął rozporządzenie dotyczące obowiązkowych szczepień i testów w zakładach pracy zatrudniających powyżej 100 osób. Aktualnie rozporządzenie zostało zablokowane przez Sąd Najwyższy USA, jednak nie powstrzymuje to coraz większej ilości prywatnych firm, przed wprowadzaniem podobnych wewnętrznych przepisów.

Nie tylko Nike zwalnia niezaszczepionych

The Oregonian donosi, że plany zwolnień osób niezaszczepionych ma także firma VF Corporation, posiadająca w swoim portfolio takie brandy, jak Vans, Supreme czy Timberland.

Kilka dni temu agencja Reuters poinformowała, że zwolnienia osób niezaszczepionych na Covid-19 mogą dotknąć także pracowników amerykańskiego banku Citigroup. Zarząd spółki także powoływać ma się przy tym na przepisy wprowadzane przez administrację Joe Bidena. W Citigroup w pełni zaszczepionych jest około 90 procent pracowników.

Poprzedni
pl coin

PLCOIN od PKO BP. Powstaje polska kryptowaluta?

Następny
stopy procentowe 5 procent glapiński bloomberg

Szykuje się armagedon dla kredytobiorców. Stopy procentowe poszybują do 5 proc?

Sprawdź także
Total
0
Share