BLIK z kolejnymi rekordami. Blisko 200 mln transakcji w 3 miesiące

Ilość transakcji blik 2021
Ilość transakcji BLIK stale rośnie. Wzrosła także liczba użytkowników. Foto: PSP

BLIK coraz popularniejszy. Tylko w ciągu dwóch miesięcy wykonaliśmy prawie 200 mln transakcji na łączną kwotę bliską 27 mld zł. Rośnie także liczba osób aktywnie korzystających z rozwiązania, za którym stoi Polski Standard Płatności.

Ilość transakcji BLIKIEM stale rośnie

Polski Standard Płatności (PSP) stojący za BLIK-iem pochwalił się w środę wynikami z III kwartału tego roku. Jak czytamy w opublikowanym komunikacie użytkownicy BLIKA tylko w okresie wakacyjnym wykonali około 194 milionów transakcji (+ 76 proc. rdr) na łączną kwotę zbliżoną do 27 mld zł. Jest to zatem wynik o 80 procent wyższy niż przed rokiem. Najszybsze wzrosty odnotowano w płatnościach na telefon BLIK oraz transakcjach w terminalach płatniczych.

Bank Ochrony Środowiska z pierwszymi umowami w ramach programu Mój Elektryk

Najwięcej płatności za pomocą BLIKA zrealizowanych zostało w e-commerce. PSP wskazuje, że udział tych transakcji wyniósł 65,3 proc. Średnia wartość pojedynczego zakupu wyniósł 118 zł.

Drugą z najchętniej wykorzystywanych funkcji w ostatnim kwartale był przlew na telefon BLIK, który stanowi 16,5 proc. wszystkich transakcji. W tym zakresie odnotowano wzrost o 142 proc. w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku. Jak informuje PSP łączna wartość tych transakcji wyniosła blisko 4 mld zł. To prawie trzy razy więcej niż przed rokiem – zauważa Polski Standard Płatności. Średnia wartość pojedynczego przelewu na telefon wyniosła w ostatnim okresie 123 zł.

– Bardzo szybko rośnie nie tylko liczba przelewów na telefon BLIK, ale także osób, które z nich korzystają. Z kwartału na kwartał zwiększa się udział transakcji P2P w ogólnej liczbie wszystkich realizowanych BLIKIEM. Wierzymy, że szybkie rozliczenia BLIKIEM mogą stać się dominującym sposobem przekazywania sobie pieniędzy – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora systemu płatności mobilnych BLIK.

Z raportu dowiadujemy się także, że BLIK coraz częściej wykorzystywany jest także w terminalach płatniczych. W III kwartale tego roku zanotowano wzrost tych operacji o 108 proc., co przełożyło się na 1,3 mld zł. Średnia wartość transakcji w terminalach płatniczych sięgnęła 123 zł.

BLIKA coraz chętniej wykorzystujemy także do wpłat i wypłat z bankomatów. Ich liczba wzrosła łącznie o 43 proc. względem roku ubiegłego, a ich wartość sięgnęła 7 mld zł. Wartość pojedynczej transakcji to 631 zł.

Średnio dziennie wykonywanych jest 2,1 mln transakcji. W rekordowym dniu analizowanego kwartału użytkownicy BLIK wykonali 2,7 mln operacji. Uśredniona kwota transakcji BLIKIEM bez względu na rodzaj transakcji w ostatnim kwartale to 133 zł.

W trzecim kwartale 2021 r. użytkownicy realizowali BLIKIEM średnio prawie 2,1 mln transakcji każdego dnia. W najlepszym dniu kwartału odnotowano 2,7 mln transakcji. Średnia kwota transakcji BLIKIEM to 133 zł.

Liczba użytkowników BLIK coraz większa

PSP zauważa, że BLIK dostępny jest praktycznie we wszystkich aplikacjach mobilnych banków na polskim rynku. Ostatnie wdrożenie odbyło się w Banku Ochrony Środowiska i kolejnych Bankach Spółdzielczych.

Łączna liczba osób aktywnie korzystających z BLIK w III kwartale 2021 roku wyniosła już 8,6 mln, czyli o 43 proc. więcej niż przed rokiem. Warto dodać, że wliczone zostały tu osoby, które każdego miesiąca wykonują przynajmniej jedną transakcję.

Mobilna bankowość w Polsce rozwija się w ekspresowym tempie

– Cieszymy się, że tak wielu z nich [użytkowników – red.] już regularnie korzysta z BLIKA i będziemy robić wszystko, aby przekonać do tego kolejne osoby. Jestem przekonany, że upowszechnienie dostępności płatności zbliżeniowych BLIK, co tak naprawdę nastąpiło na początku listopada, bardzo mocno nam w tym pomoże – podsumowuje Dariusz Mazurkiewicz.

Od 9 listopada klienci 6 banków – Alior Banku, Banku Millennium, ING Banku, mBanku, PKO Banku Polskiego oraz Santander Banku Polska mogą już płacić zbliżeniowo BLIKIEM w terminalach płatniczych w Polsce oraz na całym świecie – przypomina Polski Standard Płatności.

Materiał nie ma charakteru promocyjnego.

Poprzedni
utrudnienia idea bank peako

Od piątku znaczne utrudnienia dla klientów Idea Bank i Pekao

Następny
Nowy prezes Nest Bank Piotr Kowynia

Piotr Kowynia ze zgodą KNF na objęcie funkcji prezesa zarządu Nest Bank

Sprawdź także
Total
0
Share