Inflacja w strefie euro w dół. Najnowsze szacunki Eurostatu

Inflacja w strefie euro listopad 2022
Inflacja w strefie euro listopad 2022. Foto: Pexels

Według najnowszych szacunków Eurostatu inflacja w strefie euro spadła w listopadzie do poziomu z września bieżącego roku. Wzrost cen wciąż jednak dwucyfrowy.

Inflacja w strefie euro listopad 2022

Z opublikowanych dziś przez Eurostat (odpowiednik polskiego GUS-u) szacunów wynika, że zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych (HICP) spadł w listopadzie do 10 proc. w ujęciu rocznym. W poprzednim miesiącu HICP w strefie euro w stosunku do analogicznego miesiąca roku ubiegłego wyniósł zaś 10,6 proc.

Jak szacuje dziś Eurostat, w listopadzie najmocniej podrożała energia (+34,9 proc.), żywność, alkohol i wyroby tytoniowe (13,6 proc.). Ceny pozostałych towarów poszybowały o 6,1 proc., usługi podrożały zaś o 4,2 proc.

W październiku ceny energii wzrosły w ujęciu rocznym o 41,9 proc., żywności, alkoholu i wyrobów tytoniowych o 13,1 proc., inne produkty o 6 proc., zaś usługi o 4,4 proc. Listopadowe spadki najmocniej dotyczą zatem cen energii i to one mają główny wpływ na spadek uśrednionej inflacji HICP.

Z najwyższą inflacją HICP spośród krajów strefy euro mierzyły się w listopadzie kraje bałtyckie, a więc Łotwa (+21,7 proc. rdr.), Litwa, (+21,4 proc. rdr.), Estonia (+21,4 proc. rdr.). Najniższy wzrost cen w listopadzie Eurostat oszacował w Hiszpanii (+6,6 proc. rdr.), we Francji (+7,1 proc. rdr.) oraz na Malcie (+7,2 proc. rdr.). Tuż za nią, na czwartym miejscu uplasował się Luksemburg ze wzrostem cen na poziomie 7,3 proc. rdr.

Inflacja w strefie euro listopad 2022
Źrólo: Eurostat

Wg. wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego inflacja CPI w Polsce w listopadzie br. wyniosła 17,4 proc.

Poprzedni
Inflacja listopad 2022

Inflacja lekko zwolniła. Nowe szacunki Głównego Urzędu Statystycznego

Następny
Czy będą dalsze podwyżki stóp procentowych

Inflacja spada. Czy będą dalsze podwyżki stóp procentowych?

Sprawdź także
Total
0
Share