Inflacja w strefie euro w dół. Najnowsze szacunki Eurostatu

Inflacja w strefie euro listopad 2022
Inflacja w strefie euro listopad 2022. Foto: Pexels

Według najnowszych szacunków Eurostatu inflacja w strefie euro spadła w listopadzie do poziomu z września bieżącego roku. Wzrost cen wciąż jednak dwucyfrowy.

Inflacja w strefie euro listopad 2022

Z opublikowanych dziś przez Eurostat (odpowiednik polskiego GUS-u) szacunów wynika, że zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych (HICP) spadł w listopadzie do 10 proc. w ujęciu rocznym. W poprzednim miesiącu HICP w strefie euro w stosunku do analogicznego miesiąca roku ubiegłego wyniósł zaś 10,6 proc.

Jak szacuje dziś Eurostat, w listopadzie najmocniej podrożała energia (+34,9 proc.), żywność, alkohol i wyroby tytoniowe (13,6 proc.). Ceny pozostałych towarów poszybowały o 6,1 proc., usługi podrożały zaś o 4,2 proc.

W październiku ceny energii wzrosły w ujęciu rocznym o 41,9 proc., żywności, alkoholu i wyrobów tytoniowych o 13,1 proc., inne produkty o 6 proc., zaś usługi o 4,4 proc. Listopadowe spadki najmocniej dotyczą zatem cen energii i to one mają główny wpływ na spadek uśrednionej inflacji HICP.

Z najwyższą inflacją HICP spośród krajów strefy euro mierzyły się w listopadzie kraje bałtyckie, a więc Łotwa (+21,7 proc. rdr.), Litwa, (+21,4 proc. rdr.), Estonia (+21,4 proc. rdr.). Najniższy wzrost cen w listopadzie Eurostat oszacował w Hiszpanii (+6,6 proc. rdr.), we Francji (+7,1 proc. rdr.) oraz na Malcie (+7,2 proc. rdr.). Tuż za nią, na czwartym miejscu uplasował się Luksemburg ze wzrostem cen na poziomie 7,3 proc. rdr.

Inflacja w strefie euro listopad 2022
Źrólo: Eurostat

Wg. wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego inflacja CPI w Polsce w listopadzie br. wyniosła 17,4 proc.

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share