Stopy procentowe bez zmian. Zaskakująca decyzja RPP

Stopy procentowe październik 2022
Stopy procentowe październik 2022. Zaskakująca decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Foto: NBP

Podczas dzisiejszego posiedzenia członkowie Rady Polityki Pieniężnej pozostawili stopy procentowe na niezmiennym poziomie.

Stopy procentowe październik 2022. Decyzja RPP

Comiesięczne posiedzenie członków Rady Polityki Pieniężnej odbyło się w środę 5 października. Mimo fatalnych najnowszych szacunków inflacyjnych RPP nie zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych. Oznacza to, że wysokość stóp procentowych w październiku br. pozostaje niezmienna w stosunku do września 2022 r.

Wysokość stóp procentowych październik 2022 r.

  • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 6,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej;

Dzisiejsza decyzja RPP jest w kontrze do opinii, którymi dzielili się w ostatnim czasie jej jastrzębi członkowie. Zdaniem Ludwika Koteckiego dotychczasowe podwyżki były zbyt niskie, a stopy powinno podnosić się agresywniej.

 – Mamy już jedenaście podwyżek, obawiam się, że skończymy na nawet dwudziestu, bardzo malutkich. Wydaje się, że lepszym podejściem byłyby zdecydowane podwyżki wcześniej w tym roku” – mówił we wrześniu Kotecki.

Brak ruchów na stopach procentowych może mocno zaskoczyć rynek, który obstawiał, że RPP zdecyduje się na “kosmetyczną” podwyżkę o kolejne 0,25 proc. WIBOR wzrastał zaś już od kilku dni. Wczoraj wskaźnik 3-miesięczny wynosił 7,28 proc., –miesięczny 7,43 proc. W środę, jeszcze przed dzisiejszą decyzją Rady, wynosił zaś 7,31 proc. (3M) oraz 7,47 proc. (6M). Teraz może jednak lekko spaść.

Zdaniem ekonomisty Piotra Kuczyńskiego dalsze podnoszenie stóp procentowych nie ma już sensu. Podając przykład węgierskiego forinta, ekonomista uznał, że w obecnej sytuacji wzrost stóp może tylko osłabić gospodarkę, ale nie wpłynie na umocnienie złotego.

Poprzedni
500 plus z kryterium dochodowym

500 plus z kryterium dochodowym? Resort finansów rozważa "różne scenariusze"

Następny
cykl podwyżek stóp

Cykl przerwany, ale nie zakończony. Dalsze podwyżki stóp prawdopodobne

Sprawdź także
Total
0
Share