Rząd zapowiada wprowadzenie podatku od nadzwyczajnych zysków. Kogo obejmie?

Podatek od nadzwyczajnych zysków
Podatek od nadzwyczajnych zysków miałby zapewnić budżetowi dodatkowe 13,5 mld zł. Foto: Ministerstwo Aktywów Państwowych

Podatek od nadzwyczajnych zysków miałby objąć te firmy, które zarabiają na kryzysie “a są takie firmy” – przekonuje dziś prezes PiS, Jarosław Kaczyński, a minister aktywów państwowych, Jacek Sasin, kładzie projekt przepisów na biurku premiera.

Podatek od nadzwyczajnych zysków. Projekt gotowy

O możliwości objęcia podatkiem od nadzwyczajnych zysków niektóre spółki skarbu państwa oraz część sektora prywatnego rządzący mówili w ostatnim czasie już kilkukrotnie. Chodzi o te firmy, które na trwającym kryzysie energetycznym wypracowują ponadnormatywne zyski. Co prawa rządzący nie wskazali konkretnych spółek, jednak można przypuszczać, że chodzi m.in. o podmioty obracające energią czy paliwami.

Jeśli weźmiemy zaś pod uwagę niedawną wypowiedź Piotra Mullera dotyczącą “przymuszenia” banków do podniesienia oprocentowania lokat, można domniemywać, że nie chodzi wyłącznie o spółki związane z energetyką, a wszystkie podmioty, które dzięki ogólnej sytuacji gospodarczej czerpią ponadprzeciętne zyski.

Do kwestii wprowadzenia odpowiednich regulacji – na wzór tych stosowanych od dawna w wielu krajach europejskich – w ostatni weekend odniósł się minister aktywów państwowych, Jacek Sasin, który na swoim twitterowym profilu napisał, że projekt przepisów jest już gotowy i trafił na biurko Mateusza Morawieckiego. Jak szacuje, rozwiązanie zapewniłoby dodatkowe 13,5 mld zł, które miałyby zostać przeznaczone na łagodzenie skutków wzrostu cen energii.

“Wczoraj skierowałem do Premiera rozwiązanie dot. opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych. Szacowany wpływ do budżetu to 13,5 mld zł, które przeznaczymy na łagodzenie skutków wzrostu cen energii” – napisał Jacek Sasin.

Jak wynika z niedzielnego wystąpienia szefa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego, rząd raczej nie odrzuci propozycji Sasina, za czym przemawiać mogą słowa prezesa PiS, które padły na spotkaniu z sympatykami PiS w Nysie na Opolszczyźnie.

“Już w tej chwili będą prawdopodobnie opodatkowania tych wszystkich firm, duże opodatkowania, które uzyskują nadzwyczajne zyski dzięki kryzysowi, bo są takie firmy” – powiedział Jarosław Kaczyński.

Poprzedni
Sprzedaż kredytów hipotecznych sierpień 2022

Rynek hipotek na dnie. W sierpniu zaliczył blisko 70-procentowy spadek

Następny
zakaz pracy w rosyjskich koncernach

Niemcy chcą zakazać obywatelom UE pracy w rosyjskich koncernach państwowych

Sprawdź także
Total
0
Share