Bill Gates wieszczy globalną recesję. Przemawiają za nią “mocne argumenty”

Zdaniem miliardera Billa Gatesa świat stoi w obliczu globalnej recesji. Jak przekonuje, stoją za tym mocne argumenty, jak wojna w Ukrainie czy przerwane łańcuchy dostaw w trakcie pandemii koronawirusa.
bill gates globalna recesja
Miliarder Bill Gates uważa, ze nadchodzi globalna recesja. Zdjęcie: World Economic Forum CC BY-NC-SA 2.0.

Założyciel Microsoftu i jeden z najbogatszych ludzi na ziemi, Bill Gates, uważa, że światowa gospodarka stoi w obliczu recesji. Przemawiać za nią mają m.in. agresja Rosji na Ukrainę, a także pandemia koronawirusa.

Bill Gates: nadchodzi globalna recesja

W wywiadzie udzielonym stacji CNN Gates uznał, że oznaki globalnego spowolnienia są już dość wyraźne, a za możliwą globalną recesją przemawiać ma kilka “mocnych argumentów”. W ocenie miliardera jest to przede wszystkim agresja Rosji na Ukrainę, przerwanie łańcuchów dostaw, które miało miejsce w czasie pandemii oraz wysoki poziom długu publicznego gospodarek rozwiniętych. To wszystko zmusza rządy tych krajów do zacieśniania polityki monetarnej poprzez znaczne wzrosty stóp procentowych.

„Prawdopodobnie przyspieszy to problemy z inflacją, które borykają się z bogatymi gospodarkami światowymi i wymusi wzrost stóp procentowych, który ostatecznie doprowadzi do spowolnienia gospodarczego”

– mówi Gates, cytowany przez CNBC Make It.

Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie coraz więcej banków centralnych decyduje się na podnoszenie stóp procentowych, właśnie z uwagi na galopującą inflację, a narracja płynąca ze strony przedstawicieli rządów jest zwykle zbliżona do tej, którą posługuje się Mateusz Morawiecki, mówiąc o “putinflacji”.

Czytaj także: Ósma z rzędu podwyżka stóp procentowych w Polsce. Kredytobiorcy muszą mocno zaciskać pasa

Świetnym przykładem mogą być Stany Zjednoczone, w których FED zdecydował się niedawno na podniesienie stóp procentowych o 50 pb, co było największą zwyżką od dwóch dekad. Za koniecznością podwyżek przemawiać ma 8,5-procentowa inflacja, za którą winą Joe Biden obarczył prezydenta Rosji Władimira Putina. Warto dodać, że inflacja w USA jest aktualnie najwyższa od 40 lat.

Podobnie sytuacja wygląda w Wielkiej Brytanii, gdzie wzrost cen w marcu br. był najwyższy od 1992 roku, co również zmusza bank Anglii do zacieśniania polityki monetarnej.

W swojej wypowiedzi Bill Gates dodał także, że spowolnienie gospodarcze krajów wysokorozwiniętych odbije się na słabszych gospodarkach, co jest kolejną przesłanką, która pozwala mówić o nadchodzącej globalnej recesji.

Business Post / CNN / CNBC

Poprzedni
dodatki covidowe nik

NIK zbadała dodatki covidowe. Niektórzy medycy za 30 minut pracy otrzymywali po 15 tys. zł

Następny
wcześniejsza spłata kredytu uokik

UOKiK bierze się za banki. Chodzi o kredyty hipoteczne

Sprawdź także
Total
0
Share