Węgry. Kolejna mocna podwyżka stóp. Bank centralny zapowiada jednak zakończenie cyklu

Stopy procentowe na Węgrzech
Stopy procentowe na Węgrzech znów mocno w górę. Foto: yorkfoto/canva

Blisko 20-procentowa inflacja bazowa wymusiła na władzach banku centralnego Węgier kolejną zdecydowaną podwyżkę stóp procentowych. MNB zapowiedział jednak, że kończy w ten sposób trwający od miesięcy cykl.

Stopy procentowe na Węgrzech mocno w górę

Bank centralny Węgier (MNB), odpowiednik Narodowego Banku Polskiego, zdecydował dziś o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Ku zaskoczeniu analityków władze MNB postanowiły podnieść stopę referencyjną o 125 pb., co docelowo wywindowało ją do poziomu 13 proc. – najwyższego od 22 lat.

Warto zaznaczyć, że rynek co prawda obstawiał kolejny wzrost, jednak w uśrednieniu miał nie przekraczać 100 pb. (1 proc.).

W ostatnich miesiącach bank centralny Węgier nie miał litości dla kredytobiorców, a zacieśnienie polityki monetarnej obrał za – wydawać się może – nadrzędny cel swej działalności. I słusznie. Inflacja bazowa wynosi w Węgrzech aktualnie 19 proc. (w Polsce 10 proc.).

W czerwcu br. MNB podniósł stopę referencyjną o 185 pb. (1,85 proc.), co przebił już po dwóch tygodniach kolejną podwyżką sięgającą tym razem 200 pb. (2 proc.). Na tym jednak nie skończyły się zdecydowane ruchy banku i dwa kolejne tygodnie później zdecydowano o podniesieniu stóp o kolejne 100 pb. (1 proc.). Jak nietrudno zauważyć, zaledwie w miesiąc stopy procentowe podskoczyły na Węgrzech o blisko 5 proc. (4,85%).

W komunikacie po ostatnim posiedzeniu członków MNB poinformowano, że dzisiejsza podwyżka stóp kończy trwający od miesięcy cykl, a stopy procentowe są już “wystarczająco restrykcyjne”, by obniżyć inflację do wynoszącego 3 procent celu.

W Polsce zakończenia cyklu, póki co jeszcze nie widać, a jak prorokuje członek RPP, stopy procentowe mogą rosnąć do połowy 2023 r.

Poprzedni
inflacja we wrześniu

Minister finansów "ma nadzieję", że inflacja zacznie spadać pod koniec 2023 roku

Następny
kurs dolara

Stało się. Dolar przekroczył psychologiczną barierę. Kurs USD przebił 5 PLN

Sprawdź także
Total
0
Share