Stało się. Dolar przekroczył psychologiczną barierę. Kurs USD przebił 5 PLN

kurs dolara
Kurs dolara przekroczył 5 PLN. Foto: Canva

We wtorek 27 września tuż po godzinie 17:00 dolar na rynku międzybankowym przekroczył barierę, do której w ostatnim czasie konsekwentnie dążył. Za jeden USD musimy zapłacić już 5 PLN.

Kurs dolara przebił 5 PLN

Ostatnie miesiące nie są zbyt łaskawe dla polskiej waluty. Z jednej strony zawirowania geopolityczne i kryzys energetyczny, z którym mierzy się nie tylko Polska, ale i cała Europa. Z drugiej sytuacja wewnętrzna i rozpędzona inflacja, która – mimo deklaracji polityków partii rządzącej – nie pochodzi wyłącznie z zewnętrz. Złoty konsekwentnie traci do czołowych walut na świecie, a gdy spojrzymy na dzisiejszy kurs dolara, sytuacja zaczyna wyglądać “dość jednoznacznie”.

Mimo że USD pewnym krokiem brnie naprzód, pozostawiając w tyle zarówno złotego, ale także funta czy nawet euro, to dzisiejszy wynik amerykańskiej waluty ma charakter mocno psychologiczny. Dlaczego? A no dlatego, że jeszcze nigdy w historii PLN nie był tak słaby względem USD lub też inaczej, jeszcze nigdy w historii nie mogliśmy kupić tak mało dolarów za kwotę 5 złotych.

Kurs dolara
Kurs dolara przekroczył psychologiczną barierę. Foto: Google Finanse.

W ostatnich dniach FED podjął decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych i zapowiedział wydłużenie trwającego od wiosny cyklu, co także dodało skrzydeł zielonemu. Jeśli NBP nie podejmie “odpowiednich” kroków w najbliższym czasie, można podejrzewać, że PLN dalej będzie słabł, co przełoży się na dalsze wzrosty inflacji w kraju.

Wtorkowe popołudnie osłabiło jednocześnie także walutę europejską. Za jedno euro kupimy dziś bowiem już tylko 0,958 dolara.

Poprzedni
Stopy procentowe na Węgrzech

Węgry. Kolejna mocna podwyżka stóp. Bank centralny zapowiada jednak zakończenie cyklu

Następny
zakaz handlu związek alternatywa

Związkowcy chcą powrotu niedziel handlowych

Sprawdź także
Total
0
Share