Stało się. Dolar przekroczył psychologiczną barierę. Kurs USD przebił 5 PLN

kurs dolara
Kurs dolara przekroczył 5 PLN. Foto: Canva

We wtorek 27 września tuż po godzinie 17:00 dolar na rynku międzybankowym przekroczył barierę, do której w ostatnim czasie konsekwentnie dążył. Za jeden USD musimy zapłacić już 5 PLN.

Kurs dolara przebił 5 PLN

Ostatnie miesiące nie są zbyt łaskawe dla polskiej waluty. Z jednej strony zawirowania geopolityczne i kryzys energetyczny, z którym mierzy się nie tylko Polska, ale i cała Europa. Z drugiej sytuacja wewnętrzna i rozpędzona inflacja, która – mimo deklaracji polityków partii rządzącej – nie pochodzi wyłącznie z zewnętrz. Złoty konsekwentnie traci do czołowych walut na świecie, a gdy spojrzymy na dzisiejszy kurs dolara, sytuacja zaczyna wyglądać “dość jednoznacznie”.

Mimo że USD pewnym krokiem brnie naprzód, pozostawiając w tyle zarówno złotego, ale także funta czy nawet euro, to dzisiejszy wynik amerykańskiej waluty ma charakter mocno psychologiczny. Dlaczego? A no dlatego, że jeszcze nigdy w historii PLN nie był tak słaby względem USD lub też inaczej, jeszcze nigdy w historii nie mogliśmy kupić tak mało dolarów za kwotę 5 złotych.

Kurs dolara
Kurs dolara przekroczył psychologiczną barierę. Foto: Google Finanse.

W ostatnich dniach FED podjął decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych i zapowiedział wydłużenie trwającego od wiosny cyklu, co także dodało skrzydeł zielonemu. Jeśli NBP nie podejmie “odpowiednich” kroków w najbliższym czasie, można podejrzewać, że PLN dalej będzie słabł, co przełoży się na dalsze wzrosty inflacji w kraju.

Wtorkowe popołudnie osłabiło jednocześnie także walutę europejską. Za jedno euro kupimy dziś bowiem już tylko 0,958 dolara.

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share